Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 26 listopada. Imieniny: Leona, Leonarda, Lesławy
16/11/2020 - 11:45

Obrazy Bolesława Barbackiego w twoim domu. Specjalny kalendarz na nowy rok

W 2021 roku przypadnie okrągła rocznica urodzin oraz śmierci Bolesława Barbackiego, wybitnego sądeckiego artysty. Fundacja Nomina Rosae znalazła sposób, aby zadbać o pamięć o tej postaci i o dziedzictwo kulturowe Sądecczyzny. O kalendarzu z dziełami Barbackiego na każdy miesiąc opowiedziała nam jego pomysłodawczyni, Maria Molenda.

Fot. Fundacja Nomina Rosae

Czytaj także: "Powrót na Sądecczyznę" w nowym wydaniu, dużą czcionką dla osób słabowidzących

Fundacja "Nomina Rosae Ogród Kultury Dawnej" przygotowała nowy, ciekawy kalendarz na rok 2021 w całości poświęcony wybitnemu sądeckiemu artyście – Bolesławowi Barbackiemu. W kalendarzu znajdziemy 12 reprodukcji jego obrazów oraz krótki biogram na temat życia i twórczości malarza. Fotografie do kalendarza wykonał Piotr Droździk.

Bolesław Barbacki znany jest głównie jako malarz portretowy. Krajobrazy, które tworzył nie cieszą się aż tak dużą popularnością. W nowym kalendarzu Fundacji Nomina Rosae znajdziemy jednak cały wachlarz malarskich możliwości sądeckiego artysty. Choć, jak przyznaje Maria Molenda, która podjęła się wyboru prac Barbackiego do kalendarza, jest to tylko próbka jego twórczości.

- Obrazy wybierałam pod kątem ich temperatury kolorystycznej oraz moich osobistych skojarzeń z kolejnymi miesiącami. Chciałam pokazać zarówno portrety jak i krajobrazy.

Fot. Fundacja Nomina Rosae

Kalendarz „Barbacki. Malarstwo” to przywrócenie żywej pamięci o Bolesławie Barbackim, a także o jego twórczości i wartościach, które wyznawał. Listopad zobrazował portret brata malarza w mundurze legionisty. – W tym miesiącu wybrałam akurat ten obraz, ponieważ marzenie o wolnej Polsce przyświecało całej rodzinie Barbackich, a jego sportretowany na tym obrazie młodszy brat Witold walczył w Legionach – mówi Maria Molenda.

- Większość materiałów dotyczących artysty zgromadziłam już wcześniej, więc przygotowanie kalendarza nie trwało długo. Chociaż za tym „wcześniej” kryją się tak naprawdę lata pracy, które poświęciłam na stworzenie archiwum jego życia i twórczości – mówi Maria Molenda. Pomysłodawczyni kalendarza o Bolesławie Barbackim od dawna aktywnie działa nad propagowaniem jego postaci w Nowym Sączu. – Staram się przypominać sądeczanom, że mamy taką perłę w naszym mieście.

Czytaj również: "Portret Polaka". Film o Bolesławie Barbackim, człowieku renesansowym [ZDJĘCIA]

Fot. Fundacja Nomina Rosae

Kalendarz trafia już do rąk entuzjastów i również ma szanse stać się sądecką perełką. Można go zamówić w księgarni Alfabet na ulicy Jagiellońskiej w Nowym Sączu lub bezpośrednio w Fundacji Nomina Rosae. Koszt kalendarza „Barbacki. Malarstwo” to 25 złotych. Pieniądze zostaną przekazane na rzecz upamiętniania i propagowania dorobku Bolesława Barbackiego.

Rok 2021 będzie wyjątkowy jeśli chodzi o postać Bolesława Barbackiego. – W przyszłym roku przypada okrągła rocznica śmierci (został zamordowany przez Niemców w 1941 roku) oraz 130 rocznica urodzin artysty – przypomina Maria Molenda. Fundacja Nomina Rosae postanowiła z tej okazji po raz kolejny przypomnieć o dorobku Barbackiego, artysty i społecznika. W serwisie YouTube na kanale Filmoteki Małopolskiej dostępny jest również film dokumentalny „Portret Polaka” zrealizowany w 2018 roku, który opowiada o życiu sądeckiego artysty. ([email protected], fot. Arbresha Goranci/Fundacja Nomina Rosae)Dziękujemy za przesłanie błędu