Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
22/06/2015 - 09:21

Nowy Sącz: Spotkanie z żołnierzem niezłomnym w Szkole Podstawowej nr 3

W Szkole Podstawowej nr 3 gościł kpt. Stefan Kulig (jeden z trzech żyjących na Sądecczyźnie „żołnierzy niezłomnych”, walczący w ZWZ, AK, potem w PPAN, więzień obozów koncentracyjnych, a po wojnie działacz konspiracyjny przeciwko stalinowskiemu reżimowi – dwukrotnie aresztowany przez UB i skazany na 5 lat więzienia za przynależność do PPAN) oraz Jan Ruchała z sądeckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Celem spotkania było przybliżenie młodzieży czasów walki o niepodległość Polski.
Uczniowie w wielkim skupieniu słuchali o latach okupacji hitlerowskiej i czasach powojennych.
Ogromne wzruszenie towarzyszyło kapitanowi podczas oglądania prezentacji dotyczącej jego osoby oraz kiedy wspominał, m.in. życie w obozach koncentracyjnych, przesłuchania przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa czy więzienną niedolę. Jan Ruchała często kontynuował więc wypowiedź kapitana Stefana Kuliga, wzbogacając ją cennymi informacjami popartymi dokumentacją.

Wzruszenie udzieliło się także szóstoklasistom, zwłaszcza wtedy, gdy zobaczyli na ręce numer obozowy (95664). Poza tym świadomość, że Stefan Kulig był w ich wieku (13 lat) w momencie wybuchu wojny, zmuszała do zadumy.

Taka atmosfera trwała już do końca spotkania. Wspólne zdjęcie i pożegnalny uścisk dłoni zakończył niezwykłą wizytę. Stefan Kulig jest „żywą lekcją historii” i świadectwem na to, że wiara i miłość do Ojczyzny pomogły mu przetrwać.

Jesteśmy wdzięczni, że zechciał podzielić się z nami tymi smutnymi przeżyciami. Dziękujemy Gościom za niezapomniane chwile, które pozostaną nam w pamięci.

Podziękowania należą się również Małgorzacie Tyliszczak - Słyś i uczniom kl. VIb za przygotowanie tego wyjątkowego spotkania.

Dziś nie musimy walczyć, pamiętajmy jednak o tych, którzy poświęcili się, byśmy mogli żyć w wolnym kraju!

WN

Oprac: (Rob)
Fot. SP nr 3
 






Dziękujemy za przesłanie błędu