Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
06/02/2018 - 08:25

Nowy Sącz: Rzeźbiarskie pasje Mariana Pażuchy i Jana Krlicki

Dokonania dwóch wspaniałych rzeźbiarzy można będzie już niebawem oglądać w galerii ratusza w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu. Szesnastego lutego swoje prace zaprezentują dwaj rzeźbiarze Marian Pażucha i Jan Krlicka.

Wystawa zostanie otwarta o godz. 17.00. Tematyka dzieł obu autorów oscyluje wokół podobnych treści, a sposób wypowiedzi artystycznej zaskakuje pomysłowością, prostotą i łatwością ukazania wybranej opowieści. Co istotne w ich pracach? Obaj artyści malują swoje reliefy i rzeźby.

Na wystawę w cyklu „Polsko-Słowacka Konfederacja Rzeźbiarzy” zapraszają autorzy prac i dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Marian Pażucha zajmuje się rzeźbą w drewnie i malarstwem od początku lat 70. XX w., regularnie od 1973 roku. Posiada uprawnienia mistrzowskie rzeźby w drewnie. Jego prace ukazują przyrodę Karpat oraz kulturę duchową i materialną tego regionu: obyczaje, wierzenia, obrzędy, zabawę i modlitwę – trudne życie i stałą walkę o byt. Artysta wciąż doskonali swój warsztat, urozmaica tematykę i kompozycję. Tworząc płaskorzeźbę, wykorzystuje walor i specyfikę drewna, czasem także jego naturalny kształt. Bohaterowie Mariana Pażuchy żyją życiem wykreowanym w wyobraźni. Artysta z sentymentem sięga do przeszłości, czerpie z podań i legend oraz z twórczości ludowej. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach w kraju i za granicą, utrwalając karpackie tematy i nawiązując do tradycji polskiej sztuki ludowej. Obecnie można je też oglądać w pracowni snycerza w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu, gdzie często jest okazja do spotkania z autorem i porozmawiania o jego twórczości.

Ján Krlička urodził się w 1954 r. w Vrchlabi, w byłej Czechosłowacji. W 1961 r. jego rodzina przeniosła się do słowackiego Preszowa, gdzie artysta nadal mieszka i tworzy swoje dzieła. Jest samoukiem, który rzeźbi od najmłodszych lat, ale poważnie zajmuje się tą dziedziną twórczości od 1990 roku. Często tematami jego prac są historie biblijne i święci oraz historie codziennego życia, w tym przedstawienia muzyków z ich otoczeniem pełnym tańca i radości. Równie ważną częścią jego opowieści jest żywiołowa natura, czasem stanowiąca tło, ale często będąca głównym elementem kompozycyjnym.
Ján Krlička tworzy zarówno pomalowane i wypolerowane reliefy, jak i wolno stojące rzeźby. Chociaż koncentruje się głównie na snycerce, pracuje również w kamieniu. Wiele jego prac znajduje się w prywatnych kolekcjach słowackich oraz na Węgrzech, w Polsce, w Wielkiej Brytanii oraz Kanadzie.

Opr. IM., Fot. Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu.

Wystawa rzeźby Mariana Pażuchy




Dokonania dwóch rzeźbiarzy






Dziękujemy za przesłanie błędu