Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
08/09/2012 - 16:44

Nowy Sącz: Narodowe czytanie

Działacze Towarzystwa Literackiego im. Cypriana Kamila Norwida i aktorzy Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu czytali dziś w MCK SOKÓŁ wybrane fragmenty "Pana Tadeusza". W ten sposób Nowy Sącz wpisał się w ogólnopolską akcję pod hasłem Narodowe czytanie "Pana Tadeusza" w 200 rocznicę bitwy pod Borodino (1812 r.) i marszu wojsk napoleońskich na Moskwę, które były tłem wydarzeń opisanych w dziele Adama Mickiewicza.

Historyczne tło powstania epopei narodowej autorstwa Mickiewicza zarysował Witold Kaliński, szef Towarzystwa Literackiego im. C. K. Norwida. Jako pierwsza po lekturę sięgnęła wiceprezydent Nowego Sącza Bożena Jawor, która odczytała inwokację. W Klubie Sztuki MCK SOKÓŁ głośnego czytania słuchało kilkanaście osób. Sądeczanie mogli słuchać lektury na dziedzińcu SOKOŁA, dzięki wystawionym na zewnątrz głośnikom. O elitarnym charakterze imprezy świadczy fakt, że doliczyliśmy się na zewnątrz jednego słuchacza.

Narodowe czytanie "Pana Tadeusza" zainicjował i osobiście rozpoczął prezydent RP Bronisław Komorowski. "Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie" – historia szlachecka z roku 1811 i 1812 w dwunastu księgach wierszem to poemat Adama Mickiewicza, który stał się epopeją narodową i uznawany jest za jedno z arcydzieł literatury polskiej.

Na wezwanie prezydenta Komorowskiego w projekcie Narodowego czytania "Pana Tadeusza udział wzięło ponad 50 polskich miast od Warszawy po Zakopane.

(MINKA)

Fot. MINKA







Dziękujemy za przesłanie błędu