Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 października. Imieniny: Iwony, Noemi, Szymona
07/10/2021 - 18:40

Nowy Sącz: musisz być na tych urodzinach! Będą piękne stroje, tort i…

Rok 2021 w Nowym Sączu jest rokiem Bolesława Barbackiego. W mieście na różne sposoby upamiętniana jest postać tego wybitnego artysty, malarza i pedagoga. Organizowane są różnego rodzaju przedsięwzięcia, ukazują się piękne publikacje o Barbackim. W niedzielę (10 października) sądeczanie będą świętowali 130. rocznicę urodzin wielkiego sądeckiego artysty.

Sądeczanie szykują się już na wspaniałe wydarzenie. Obchody 130. rocznicy urodzin Bolesława Barbackiego zapadną im zapewne głęboko w pamięci. Organizatorami są: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka, Muzeum Okręgowe, Fundacja Nomina Rosae, Małopolskie Centrum Kultury „Sokół”, Zespół Szkół nr 3 im. B. Barbackiego w Nowym Sączu.

- Będzie to niepowtarzalna okazja do wzięcia udziału w wyjątkowym wydarzeniu – mówi Iwona Mularczyk, zastępca dyrektora Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej i przewodnicząca Rady Miasta w Nowym Sączu. – Świetnie wpisuje się ono w obchody roku Bolesława Barbackiego. Przypomnijmy, że Rada Miasta Nowego Sącza podjęła uchwałę, aby 2021 rok był rokiem Bolesława Barbackiego. Różnorodne wydarzenia, które odbywają się w ostatnich miesiącach z okazji przypadających dwóch rocznic - 130. rocznicy urodzin i 80. rocznicy śmierci są doskonałą okazją do przypomnienia i poszerzenia wiedzy o tym renesansowym człowieku, człowieku odkrytych i nieodkrytych talentów. Człowieku, który bardzo zasłużył się dla swojej małej ojczyzny.

Obchody 130. rocznicy urodzin Barbackiego rozpoczną się w niedzielę (10 października) o godz. 16 na Placu Krasińskiego, czyli popularnych „Kocich Plantach” w Nowym Sączu. Część tego wydarzenia pn. „Śladami miłości i przyjaźni sądeckiego artysty poprowadzi dr Maria Molenda, prezes Fundacji Nomina Rosae. Następnie uczestnicy przejdą do wilii Marya. Będzie to spacer szlakiem historii kobiet w życiu Bolesława Barbackiego, a poprowadzi go właśnie dr Molenda.

Potem sądeczanie będą mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć w wilii Marya dawną pracownię artysty. Będzie to naprawdę unikalna okazja. Potem można będzie dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy o miejscu, gdzie pracował Barbacki. To jeszcze nie koniec atrakcji.

Organizatorzy zapraszają również na artystyczny happening "Sztuka - Moja miłość" w wykonaniu Teatru Nomina Rosae i Kings Town Dancers. Oczywiście, jak przystało na urodziny nie zabraknie pysznego tortu. Ten będzie czekał w Coctail Barze Wincentego Żygadły (ul. Wałowa) w Nowym Sączu.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. Piotr Droździk, Iga Michalec, źródło fb/Fundacja Nomina Rosae.Dziękujemy za przesłanie błędu