Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 21 czerwca. Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
08/05/2021 - 19:05

Nowy Sącz: dobra wiadomość dla miłośników sztuki. Muzealne oddziały otwarte

No, nareszcie! Tak mogą powiedzieć ci, którzy nie mogli doczekać się otwarcia muzeów. Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu udostępniło już do zwiedzania ekspozycje we wszystkich swoich oddziałach.

Czytaj także: „Jej portret. Bolesław Barbacki 1891-1941”. Tej wystawy nie można przegapić

Dla miłośników sztuki dostępne są m.in. Dom Gotycki, gmach główny przy ul. Jagiellońskiej 56, Sądecki Park Etnograficzny, Miasteczko Galicyjskie, a także Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu, Muzeum Nikifora w Krynicy Zdroju oraz Muzeum Pienińskie.

Warto zaglądnąć do Domu Gotyckiego, gdzie można oglądnąć wspaniałą wystawę pt. „40 lat minęło…”. Sztuka ludowa i nieprofesjonalna ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu”. Wystawę tę na czterdziestolecie pracy zawodowej w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu przygotował kurator kolekcji i etnograf Zbigniew Wolanin.

To już naprawdę ostatni moment na zobaczenie tej wspaniałej, niepowtarzalnej ekspozycji. Na wystawie prezentowane są obrazy, także na szkle, jak również rzeźba wykonana przez twórców ludowych i nieprofesjonalnych. Są to prace pozyskane do zbiorów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu w latach 1980 – 2020.

Ekspozycja prezentuje wybór prac znakomitych artystów z kręgu sztuki ludowej, naiwnej i Art brut, które trafiły do kolekcji muzeum w latach 1980-2020.

Sądecczyzna jest regionem szczególnie bogatym w postacie niezwykłych artystów z tego kręgu, obok legendarnego Nikifora żyli tutaj i tworzyli tak znani dziś twórcy jak: Maria Wnęk z Olszanki, Władysława Iwańska i Stanisław Hołda z Nowego Sącza, Piotr Kwit z Zalesia, Ludwik Więcek z Wilczysk, Piotr Zelek z Berestu, Wojciech Oleksy i cała generacja twórców ze słynnego ośrodka sztuki ludowej w Paszynie.

Prace tych i wielu innych niezwykłych artystów z terenu Karpat, także ze Słowacji, przede wszystkim jednak z Sądecczyzny, można w Domu Gotyckim (ul. Lwowska 3). Wystawa jest prezentowana do 15 maja. Naprawdę warto ją zobaczyć. To już ostatni moment.

W gmachu głównym Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu przy ul. Jagiellońskiej 57 można oglądać wystawę pt. „Jej portret. Bolesław Barbacki 1891-1941”.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM., źródlo: Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu.Dziękujemy za przesłanie błędu

„Mecenas Czytelnictwa”