Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
08/06/2021 - 20:15

Nowy Sącz: dawny system oświatowy wrócił. Radni przyjęli kilkanaście uchwał

Sądeccy radni przegłosowali kilkanaście projektów uchwał oświatowych sankcjonujących, zgodnie z wymogami ustawowymi powrót do czteroletnich liceów ogólnokształcących i pięcioletnich techników czyli systemu, który przez wiele lat funkcjonował w naszym kraju.

Były to uchwały techniczne, sankcjonujące, zgodnie z literą prawa funkcjonowanie ponownie czteroletnich liceów oraz pięcioletnich techników.

- Są to uchwały, które potwierdzają tzw. reformę edukacyjną – wyjaśnia niedawno Małgorzata Belska, dyrektor Wydziału Edukacji i Wychowania Urzędu Miasta w Nowym Sączu. – Zatwierdzają one przekształcenie trzyletnich liceów ogólnokształcących w licea czteroletnie i czteroletnich techników w pięcioletnie szkoły tego typu.

Okazuje się, że jest to zatwierdzenie stanu, który funkcjonuje już od 1 września 2019 roku. Wtedy rozpoczęto rekrutację młodzieży do czteroletniego liceum oraz pięcioletniego technikum.

Radny Leszek Zegzda, przewodniczący klubu Koalicja Obywatelska odnosząc się do tych projektów uchwał oświatowych napomknął, że chce zamanifestować swoją niezgodę na kolejną reformę wprowadzająca chaos. Przyznał jednak, że ma świadomość, że jest to czynność czysto formalna.

Radny Krzysztof Głuc napomknął, że na kanwie tych projektów uchwał wywiązała się ciekawa dyskusja.

- Ważne jest to, by system był dobrze skonstruowany pod kątem programowym i logistycznym. Byłem zwolennikiem uruchomienia gimnazjów, ale potem zostało popełnionych wiele błędów – stwierdził radny Głuc.

- Przed nami wiele uchwał, które my radni powinni przegłosować – powiedział radny Krzysztof Ziaja. – Dlaczego, bo ustawodawca nałożył taki obowiązek. W 2019 roku przywrócono system oświaty, jaki pamiętamy z czasów komuny. My teraz musimy przegłosować te przekształcenia. Mnie jako niedoświadczonego radnego zastanawia, co by było, gdyby tych projektów rada nie przegłosowała.

Radni każdy projekt uchwały oświatowej głosowała osobno.

W Nowym Sączu funkcjonuje obecnie dziewięć liceów ogólnokształcących. Niektóre działają w zespołach szkół. Oprócz nich w miejskiej strukturze oświatowej są również dwa licea dla dorosłych: w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 przy ul. Żeromskiego w Nowym Sączu i w Zespole Szkół  nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu.

W Nowym Sączu działa także osiem techników.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. Iga Michalec.

Dziękujemy za przesłanie błędu

„Mecenas Czytelnictwa”