Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
10/11/2019 - 15:45

Nowy Sącz: co skrywa dziennik bojowy oddziału majora „Hubala”? Promocja książki

Paweł Skorut, doktor nauk o polityce i Piotr Wierzbicki, historyk i politolog są autorami wyjątkowej książki pt. „Dziennik Wydzielonego Oddziału Wojska Polskiego majora Henryka Dobrzańskiego ps. Hubal”. Jej promocja odbędzie się 14 listopada (czwartek) w głównej siedzibie Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu (ul. Jagiellońska 56). Naprawdę warto tę książkę przeczytać.

Spotkanie promocyjne, podczas której można będzie kupić tę książkę po wyjątkowej cenie rozpocznie się o godz. 17.

Dziennik Wydzielonego Oddziału Wojska Polskiego majora Henryka Dobrzańskiego znajduje się w zbiorach Muzeum Armii Krajowej im gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.

Przed kilku laty został przez muzealników krytycznie opracowany oraz poddany niezbędnym zabiegom konserwatorskim umożliwiającym odczytanie jego treści. Obecnie jest jedną z najcenniejszych pamiątek po mjr. Dobrzańskim i żołnierzach jego oddziału, dotychczas znaną jedynie historykom i zwiedzającym krakowskie muzeum.

Bogata jest literatura poświęcona Henrykowi Dobrzańskiemu. Pisał o nim m.in. wielki Melchior Wańkowicz oraz liczne grono badaczy i publicystów.

Co sądzi o tej publikacji sądzi Marek Lasota, dyrektor Muzeum AK w Krakowie.

- Inicjatywa „Stowarzyszenia NZS 1980” opublikowania zachowanych fragmentów dziennika Wydzielonego Oddziału Wojska Polskiego majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” zasługuje na uznanie i wsparcie. Stanowi kolejną, ważną pozycję w bibliografii niezłomnego oficera Wojska Polskiego.

Według recenzenta tej publikacji dr hab. Tadeusza Kopysia jest inspirująca z innego powodu niż nowatorskie prace na temat „Hubala” historyków młodego pokolenia.

- Niewątpliwym walorem niniejszego wydawnictwa źródłowego jest upowszechnianie wiedzy o drugiej wojnie światowej poprzez ukazanie mało znanego dotąd polskim odbiorcom, a tym samym polskiej nauce – dziennika bojowego, który jest pisaną na gorąco relacją z działań oddziału w lutym i marcu oraz początku kwietnia 1940 roku. Czytelnik tych porwanych fragmentów tekstu, automatycznie zostaje wciągnięty w wir wydarzeń tego okresu i ma możność dotknąć żywej historii. […] – pisze recenzent.

Dr Paweł Skorut, adiunkt w Instytucie Politologii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, doktor nauk o polityce. Absolwent politologii na Wydziale Stosunków Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego i były pracownik krakowskiego oddziału IPN w Krakowie (2000–2014), członek PAU. Autor artykułów naukowych i popularnonaukowych z zakresu bezpieczeństwa państwa, konstytucjonalizmu oraz reżimów politycznych w XX i XXI wieku.

Dr Piotr Paweł Wierzbicki, historyk i politolog, nauczyciel dyplomowany w Zespole Placówek Resocjalizacyjno-Socjoterapeutycznych w Krakowie, współpracownik Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu i Muzeum w Bieczu, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, laureat nagrody Szczęsnego Morawskiego (2018 r.) i były pracownik Muzeum AK w Krakowie. Konsultant merytoryczny, autor i współautor ponad 100 publikacji, wystaw w Polsce i za granicą.

[email protected], fot. Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.


 







Dziękujemy za przesłanie błędu