Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 12 sierpnia. Imieniny: Hilarii, Juliana, Lecha
14/05/2020 - 12:45

Nowy Sącz: Antoni Malczak uhonorowany Nagrodą im. Oskara Kolberga!

Antoni Malczak, wieloletni dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu, wspaniały regionalista, działacz kultury, muzyk, pedagog, społecznik, autor programu ochrony dziedzictwa kulturowego i promocji kultury regionalnej, organizator i animator został jednym z laureatów 45. Edycji Nagrody im. Oskara Kolberga.

Antoni Malczak jest osobą niezwykle zasłużoną dla sądeckiej i regionalnej kultury. Obecnie jest już na emeryturze.

30 lipca ubiegłego roku, długoletni dyrektor MCK „Sokół” został odwołany z zajmowanego stanowiska. Malczak kierował tą placówką przez prawie 40 lat (od 1980 roku – wówczas był to Wojewódzki Ośrodek Kultury w Nowym Sączu). Jest pomysłodawcą wielu wspaniałych, zrealizowanych pomysłów i inicjatyw kulturalnych.

Antoni Malczak został właśnie laureatem jednej z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie kultury - Nagrody im. Oskara Kolberga.

Jest to bardzo prestiżowe wyróżnienie przyznawane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego wybitnym przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej.

Były dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu znalazł się w doborowym gronie wyróżnionych tą nagrodą w Małopolsce.

Oprócz Antoniego Malczaka, komisja konkursowa Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” zdecydowała, że w województwie małopolskim otrzymają ją w tym roku jeszcze Kapela Ludowa „Mogilanie” (Mogilany, Krakowiacy Zach.) oraz Zespół Góralski „Zornica” (Zakopane, Podhale.)

Wyróżnienie przyznawane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego zostanie wręczone wybitnym przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej podczas uroczystej gali, która ze względu na panującą epidemię, odbędzie się w późniejszym terminie.

Antoni Malczak nie ukrywał, że jest zaskoczony otrzymanym prestiżowym wyróżnieniem.

Czym dla Pana jest ta nagroda?, Czy jest to prawdziwy Oskar w kulturze?

- Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” jest najwyższym wyróżnieniem w tej dziedzinie, w Polsce. Przyznawana jest od 1974 r., obecnie w sześciu kategoriach. Ja otrzymałem tę nagrodę w kategorii „Naukowcy, badacze, animatorzy”. Przez osoby uhonorowane tą nagrodą jest przyjmowana trochę tak jak amerykańska nagroda filmowa również o nazwie Oscar. O randze i znaczeniu tej nagrody świadczy również niezwykle uroczysty charakter jej wręczania. Od wielu lat nagroda Oskara Kolberga wręczana jest przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego na Zamku Królewskim w Warszawie. Nagroda Oskara Kolberga jest zwieńczeniem mojej działalności zawodowej w tej dziedzinie. Ochronie tradycyjnej kultury ludowej poświęciłem znaczną część swojego życia zawodowego.

Antoniemu Malczakowi gratulujemy prestiżowej nagrody.

Antoni Malczak jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu, Studium Nauczycielskiego w Nowym Sączu oraz Akademii Muzycznej w Krakowie. W latach 1969 - 1978 pracował jako nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Nowym Sączu, od roku 1978 w Wojewódzkim Ośrodku Kultury, przekształconym w 1999 roku w Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ.

Od 1980 był dyrektorem tej instytucji, inicjatorem i organizatorem wielu przedsięwzięć o wymiarze międzynarodowym takich jak m.in.: Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari (od 1985), Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR (od 1992), Sądecki Festiwal Muzyczny IUBILAEI CANTUS (od 1995), Międzynarodowy Festiwal Wirtuozerii i Żartu Muzycznego FUN AND CLASSIC (od 2001), Festiwal Muzyki Organowej L’ARTE ORGANICA (od 2002). Inicjator i realizator modernizacji i rozbudowy zabytkowego obiektu SOKOŁA w Nowym Sączu.

Zmodernizowany gmach sądeckiego SOKOŁA jest jednym z największych i najbardziej funkcjonalnych tego typu obiektów kultury w Polsce. W Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu wypracowano modelowy system ochrony dziedzictwa kulturowego i promocji kultury regionalnej. Rocznie instytucja realizuje ponad 20 znaczących przeglądów, konkursów i festiwali, których zadaniem jest ochrona i promocja dziedzictwa kulturowego oraz kilkanaście różnych form kształcenia i doskonalenia animatorów ruchu regionalnego. Za te działania Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu uhonorowane zostało „Honorową Nagrodą im. Oskara Kolberga” w 1999 r. i tytułem honorowym „Lider Małopolski” w 2004 r.

W latach 1994-1998 Antoni Malczak był radnym Rady Miasta Nowego Sącza i członkiem nieetatowym Zarządu Miasta. Współtwórcą i członkiem założycielem reaktywowanego Towarzystwa Gimnastycznego SOKÓŁ w Nowym Sączu, Sądeckiego Towarzystwa Muzycznego, Związku Sądeczan. Honorowy członek Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu, członek założyciel Polskiego Towarzystwa Etnochoreologicznego, Polskiej Sekcji CIOFF (Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej). Za pracę społeczną i zawodową wyróżniony m.in. „Medalem Komisji Edukacji Narodowej” (1998)

Całą rozmowę z Antonim Malczakiem można będzie przeczytaj w najnowszym – czerwcowym numerze Sądeczanina.

[email protected], fot. IM, MCK SOKÓŁ Nowy Sącz, arch., źródło: własne, mcksokol.pl Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)