Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 20 maja. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
przewiń w dół
23/10/2016 - 15:40

Nowy Sącz: „Rytrzoki” pokazały to, co im „w duszy gra”

Wspaniale zaprezentował się Zespół Regionalny „Rytrzoki” z Rytra, który wystąpił dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej przy ul. Nawojowskiej w Nowym Sączu. Mali artyści pokazali piękny folklor górali nadpopradzkich.

Rytrzoki dały czadu

„Rytrzoki” zaprezentowały to, co im w „duszy gra”. Zespół występował przed pensjonariuszami domów pomocy społecznej z Nowego Sącza, powiatów: limanowskiego, gorlickiego i nowotarskiego oraz innymi zaproszonymi gośćmi. Śpiewali, tańczyli. Dobrze bawili się wraz z publicznością.

Za swój występ młodzi górale nadpopradzcy zostali nagrodzeni zasłużonymi brawami i słodkim poczęstunkiem.

Warto wiedzieć, że Zespół Regionalny „Rytrzoki” działa przy Szkole Podstawowej w Rytrze. Został założony w 2010 roku przez dyrektor szkoły Wiesławę Pawlik. Liczy ponad 40 osób. Zajęcia z zespołem prowadzą nauczycielki szkoły: Renata Dudczak i Czesława Ryżak.
Podczas występów „Rytrzokom” przygrywa kapela góralska pod kierunkiem Piotra Kuliga.

Rytrzoki dały czadu

Zespół przedstawia zabawy dziecięce, tańce, przyśpiewki wywodzące się z tradycji górali rytersko-piwniczańskich, zwanych często czarnymi góralami.

O stroje, w których występują członkowie zespołu zadbała dyrektorka ryterskiej „podstawówki” pozyskując środki na ich uszycie od Rady Rodziców oraz sponsorów.

(MACH), Fot. arch. SP w Rytrze. 

Rytrzoki zawojowały publiczność śpiewem i tańcem