Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
24/07/2020 - 11:30

Nowe wydanie "Nowosądeckiej listy katyńskiej" obejmuje 256 postaci

W 80. rocznicę zbrodni katyńskiej do rąk sądeczan trafiło nowe wydanie „Nowosądeckiej listy katyńskiej”. Na liście osób zamordowanych przez sowieckich bandytów znajduje się 256 nazwisk. Autor książki, Jerzy Giza, opisuje każdą z tych postaci.

Nowosądecka lista katyńska, Jerzy Giza

Praca przygotowana przez Honorowego Obywatela Nowego Sącza, Jerzego Gizę, prezentuje sylwetki osób, które zostały brutalnie zamordowane w Katyniu i okolicznych miejscowościach.

Zobacz również: Jerzy Giza w gronie Honorowych Obywateli Nowego Sącza [ZDJĘCIA]

Pierwsze wydanie „Nowosądeckiej listy katyńskiej” pojawiło się w 1991 roku. Po latach milczenia, autor mógł wreszcie wspomnieć tych, których życie zakończyło się w katyńskim lesie. Podsumowaniem tego wydania było odsłonięcie tablicy pamiątkowej na ścianie kościoła świętego Kazimierza w Nowym Sączu. Sądecka Rodzina Katyńska, czyli grupa osób, która dba o propagowanie prawdy historycznej, nie poprzestała jednak tylko na stu nazwiskach.

Jerzy Giza zadał sobie trud dalszych poszukiwań. Owocem tych działań było drugie wydanie dzieła w 2009 roku. Dotarcie do nowych źródeł historycznych pomogło uzupełnić listę ofiar, których życie było związane z Sądecczyzną. To wydanie również uwieńczone było odsłonięciem tablicy pamiątkowej.

Zbrodnia katyńska, nazywana jest „zbrodnią nad zbrodniami”. Okupanci nie tylko pozbawili Polskę wielu wybitnych postaci, ale również zabronili czcić ich pamięć. Przez wiele lat prawda o tym, co wydarzyło się w katyńskim lesie była ukrywana. Nasz naród pozbawiono możliwości publicznego oddania hołdu zamordowanym i uczczenia ich pamięci. A przecież pamięć o poległych sądeczanach jest częścią naszej tożsamości.

W 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej i 80-tą rocznicę zbrodni katyńskiej, Jerzy Giza oddaje w ręce czytelników uzupełnioną listę zamordowanych. Lista z 2009 roku, która zawierała 224 nazwiska została uzupełniona o kolejne biogramy. „Nowosądecka lista katyńska” obejmuje zamordowanych sądeczan, a także tych, których życie było powiązane z naszym regionem poprzez naukę, służbę czy zamieszkanie. Jerzy Giza opisuje biogramy poległych w Katyniu (Obóz Kozielsk), Miednoje (Obóz Ostaszków), Charkowie (Obóz Starobielsk) oraz Bykowni (Kijów, Lista Ukraińska). Trzecie wydanie „Nowosądeckiej listy katyńskiej” obejmuje już 256 ofiar, plus jednego zmarłego w obozie. W 1940 roku zginęło 41 sądeczan, 89 mieszkańców regionu sądeckiego oraz 125 osób związanych z Sądecczyzną. Podobnie jak przy poprzednich wydaniach, ofiary upamiętni tablica na ścianie w kościele św. Kazimierza.

Czytaj więcej: Tragiczny dzień 10 kwietnia we wspomnieniach sądeczan

Jak wspomina autor, badania prowadzone nad zbrodniami ubiegłego wieku, wydania i tablice upamiętniające ofiary, są po to, aby każdego z nich „zawołać po imieniu”. Nawet jeśli ich szczątki wciąż znajdują się poza ojczyzną. Musimy dbać o swoją historię, przypominać to, co się wydarzyło, ponieważ wydarzenia z przeszłości wciąż oddziałują na przyszłość. „Ci, którzy żyją, otrzymali mandat od tych wszystkich, którzy zamilkli na zawsze” – pisze Jerzy Giza we wstępie swej cennej publikacji.

[email protected]







Dziękujemy za przesłanie błędu