Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
06/02/2020 - 11:15

Nowe kierunki w PWSZ. Czy będzie można studiować budownictwo?

Nowe kierunki studiów są dowodem rozwoju szkół wyższych. Studenci coraz częściej decydują się na oryginalne specjalności, które pozwolą im wyróżnić się na rynku pracy. Wielu z nich jednak stawia na dziedziny, które od lat niezmiennie cieszą się popularnością. Nie wszystko jednak można w Nowym Sączu studiować. Kiedy PWSZ zamierza otworzyć nowe kierunki?

Jeden z czytelników zwrócił się do ”Sądeczanina” z prośbą o poruszenie tematu powstania kierunku budownictwo w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. – Uważam, że jest to bardzo przyszłościowy kierunek. Rozmawiałem z maturzystami, którzy w kwietniu skończyli szkołę, a w październiku wyjechali studiować budownictwo do Krosna, Jarosławia, Rzeszowa czy Krakowa – pisze czytelnik. – Wszyscy oni zgodnie potwierdzili, że gdyby w PWSZ było budownictwo, nie podjęliby decyzji o opuszczeniu rodzinnego miasta.

Jak to możliwe, że w miastach znacznie mniejszych od Nowego Sącza udało się otworzyć ten kierunek i sprostać oczekiwaniom studentów? Obecnie budownictwo uznawane jest przecież za jedną z bardziej przyszłościowych i popularnych specjalności. – Jestem przekonany, że byłoby dużo chętnych studiować ten kierunek na PWSZ – dodaje. – Zwracam się do redakcji jako uczeń klasy maturalnej. Nie chcę w przyszłości wyjeżdżać z Nowego Sącza. Marzy mi się, aby moje miasto się rozwijało. Do tego są potrzebne między innymi nowe kierunki studiów i chęć sprostania oczekiwaniom przyszłych studentów.

Co na to rektor PWSZ, prof. Mariusz Cygnar?

- Uczelnia sukcesywnie poszerza ofertę kształcenia w oparciu o monitorowany rynek pracy oraz losy naszych absolwentów. W bieżącej kadencji, tzn. na przestrzeni ostatnich 4,5 lat uruchomiliśmy 10 kierunków studiów, w tym 5 magisterskich. Łącznie prowadzimy 16 kierunków I stopnia, 7 kierunków magisterskich II stopnia oraz 2 kierunki jednolite 5-letnie magisterskie. Coroczna rekrutacja potwierdza, że uruchamiane przez PWSZ kierunki studiów trafnie wpisują się w zainteresowania maturzystów. Warto podkreślić, że w dotychczasowej ofercie jest aż 6 kierunków z ministerialnej listy rankingowej najpopularniejszych kierunków studiów w roku akademickim 2018/19 - wyjaśnia.

Czytaj także: W PWSZ po staremu, choć z nowym prorektorem ds. studenckich 

- W chwili obecnej jesteśmy w trakcie składania wniosków o kolejne 4 kierunki studiów - filologia niemiecka, filologia wschodniosłowiańska, kryminologia i resocjalizacja oraz kolejny kierunek magisterski - lingwistyka praktyczna. Każdy wniosek musi być dobrze przemyślany, wpisujący się w otoczenie społeczno-gospodarcze tak, aby absolwent posiadał odpowiednie umiejętności i kwalifikacje zawodowe - podkreśla rektor.

- Inicjatywa zgłaszana przez jednego z czytelników o utworzeniu kierunku studiów budownictwo wydaje się ciekawa i przyszłościowa, natomiast warunkiem koniecznym jest poszerzenie bazy lokalowej w Instytucie Technicznym. Na chwilę obecną Instytut „pęka w szwach” ze względu na bogatą ofertę kształcenia. Brakuje już miejsca na uruchamianie kolejnych laboratoriów, dlatego też czynimy starania o rozbudowę Instytutu Technicznego.

Została już wykonana koncepcja budowlana wraz z wizualizacją, w chwili obecnej staramy się o pozyskanie terenu na rozbudowę. Liczę na przychylność władz miasta Nowego Sącza - prezydenta i przewodniczącej rady miasta. Jestem przekonany, że nasza inicjatywa spotka się z pozytywnym przyjęciem.

Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, nie wszystkie plany uda się zrealizować w najbliższym roku akademickim. W każdym razie czeka nas sporo zmian.

[email protected], fot. Sądeczanin







Dziękujemy za przesłanie błędu