Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
10/11/2021 - 21:50

Nikifor. Malarz nad malarzami. Twórczość artysty z Krynicy w stolicy

Łemkowski uliczny malarz Nikifor zyskał sławę równą najwybitniejszym polskim artystom. Jego twórczość, z rodzinną Krynicą i jej budynkami zdrojowymi, stylowymi willami oraz wnętrzami świątyń, będzie prezentowana, od 16 listopada na wystawie „Nikifor. Malarz nad malarzami” w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Nikifor, Epifaniusz Drowniak urodził się w 1895 roku w Krynicy. Był Łemkiem, synem ubogiej, głuchej kobiety. W 1930 roku jego pracami zainteresował się lwowski artysta Roman Turyn, a także malarze z kręgu Komitetu Paryskiego. Już 1931 roku zorganizowano Nikiforowi wystawę we Lwowie, a w kolejnym jego prace pokazano na zbiorowej wystawie w Paryżu.

- W informacji zapowiadającą wystawę "Nikifor. Malarz nad malarzami" czytamy: - "Całe życie malował bliskie i znane mu tematy, które będzie można przekrojowo podziwiać na wystawie: rodzinną Krynicę z jej budynkami zdrojowymi, stylowymi willami oraz wnętrzami świątyń różnych wyznań dających schronienie i poczucie bliskości Boga, otaczające go krajobrazy, stacje kolejowe, które mijał podczas licznych podróży w pociągach, chroniących go przed chłodem, budynki i budowle odwiedzanych miast"

Ekspozycja zaprezentuje ponad 130 dzieł Nikifora. Prace malarskie pochodzą z kolekcji własnej PME, jednej z najbogatszych w prace tego artysty w Polsce. -Wystawa obejmie wszystkie podejmowane przez malarza tematy, a więc pejzaż, architekturę miejską i fantastyczną, dworce kolejowe, wnętrza świątyń i sklepów, postacie świętych.

Jak podkreślają organizatorzy, na wystawie będzie można obejrzeć również dzieła z kolekcji Alfonsa Karnego, wybrane przez niego osobiście u Nikifora. - Tym cenniejsze, że rzadko eksponowane, zachowały niepowtarzalną „nikiforową” barwę, głęboką, nieledwie aksamitną, gdzie stonowane barwy przenikają się, a zestawienie odcieni jest niespotykane. Barwa daje wrażenie jakby obrazy malowane były wczoraj.

Wydarzeniem towarzyszącym wystawie będzie koncert amatorskiej grupy śpiewaczej z Beskidu Niskiego, Ruty Uwite, wykonującej najstarsze, zapomniane już łemkowskie pieśni. Repertuar podyktowany jest niejako porami roku, obrzędami i świętami.

Zespół czerpie z bogatych źródeł pieśni zebranych i zapisanych przez etnografów Oskara Kolberga i Romana Reinfussa, jak również z żywej kultury ludowej. W 2018 roku grupa wydała swoją pierwszą płytę. 

Wystawę czasową „Nikifor. Malarz nad malarzami” będzie można oglądać od 16 listopada 2021 r. do 27 lutego 2022 r. w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, ul. Kredytowa 1. (MK) fot. aut, plakat







Dziękujemy za przesłanie błędu