Niezwykła lekcja historii w sądeckiej „Dwójce”. Uczniowie na długo ją zapamiętają

4 stycznia, w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu, miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Uczniowie „Dwójki” oraz innych sądeckich szkół wzięli udział w wykładzie dr Pawła Naleźniaka, który przybliżył im czasy stanu wojennego. Niektórzy byli w wielkim szoku, że można było stać w ogromnej kolejce po masło czy chleb.
- Starsze pokolenie jeszcze pamięta stan wojenny, ale młodzi ludzie wiedzą o tych czasach coraz mniej. Stan wojenny to wojna wypowiedziana narodowi przez generała Jaruzelskiego 13 grudnia 1981 roku, a można powiedzieć, że nawet wcześniej, bo przygotowania do stanu wojennego rozpoczęły się znacznie wcześniej – powiedział naszej redakcji dr Paweł Naleźniak, pracownik Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie.
Zobacz też To, co się wtedy działo zapamiętają do końca życia. Stan wojenny oczami świadków [WIDEO]
- Znajomość historii jest potrzebna do tego żeby wiedzieć, kim się jest. Nigdy człowiek nie będzie miał poczucia, że jest Polakiem, jeśli nie będzie znał historii i polskiej kultury. To jest niemożliwe. Jedno bez drugiego nie istnieje – wyjaśnia.
Zobacz też Straszny czas i jego konsekwencje. Każdy zapamiętał stan wojenny inaczej [WIDEO]
Wydaje mi się, że ta historia jest dla młodych ludzi bardzo wstrząsająca. Trudno im sobie wyobrazić, że można było stać w ogromnych kolejkach po kostkę masła czy chleb. Rzeczywistość, w której najpierw stawało się w kolejce, a potem pytało, za czym jest ta kolejka, to jest dla młodzieży szok. Trudno im uwierzyć, że można było tak żyć, ale tak właśnie żyliśmy – dodaje dr Naleźniak.
Zobacz też 13 grudnia 1981 roku rozpoczął się czas apokalipsy. Wspomnienia wciąż są żywe [WIDEO]
To niezwykłe wydarzenie, które odbyło się w sądeckiej „Dwójce”, swoim patronatem objęła Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak, Region Małopolski NSZZ „Solidarność” i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie. ([email protected] Fot. RG)