Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
10/10/2019 - 16:30

Niesamowita wiadomość. Olga Tokarczuk laureatką Literackiej Nagrody Nobla

To wybór zaskakujący, ale doskonały. Takie są pierwsze komentarze na niespodziewaną dla naszego kraju informację. Olga Tokarczuk otrzymała literacką Nagrodę Nobla, najważniejsze wyróżnienie dla pisarza na świecie.

Olga Tokarczuk otrzymała Nobla za „narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją ujawnia przekraczanie granic jako formę życia”. Komitet Noblowski docenił polską pisarkę za ogląd spraw lokalnych, ale i umiejętność spojrzenia na rzeczywistość z szerzej perspektywy, „z lotu ptaka”. Za połączenie sprytu i dowcipu.

Drugiego Nobla (za 2019 r.) w dziedzinie literatury przyznano Peterowi Handkemu, austriackiemu pisarzowi i tłumaczowi. Oboje otrzymają po 9 mln szwedzkich koron (to ponad 3 mln zł). Tokarczuk przebywa  obecnie w Niemczech. Wiadomość o zdobyciu Nobla otrzymała przez telefon podczas jazdy samochodem.  

- Gdy się dowiedziałam, musiałam się zatrzymać. To jeszcze w ogóle do mnie nie dociera. Bardzo się cieszę także z tego, że nagrodę wraz ze mną otrzymał Peter Handke, którego niezwykle cenię – mówiła na gorąco „Gazecie Wyborczej”.  To wspaniale, że Akademia Szwedzka doceniła literaturę z centralnej części Europy. Cieszę się, że jeszcze się trzymamy.

Zobacz też: Dobra książka: Sądeczanin poleca - Olga Tokarczuk, "Wiadomości bizarne"

W tym roku literacki Nobel jest podwójny, bo w roku ubiegłym nagrody nie przyznano wcale – przypomina portal polityka.pl. - To skutek seksafery w szwedzkiej Akademii. „Decyzja ta zapadła z uwagi na zmniejszony skład Akademii i podważenie zaufania publicznego do tego gremium” – tłumaczono w oficjalnym oświadczeniu. Krytycy upominali komitet także za to, że nagradzał głównie białych mężczyzn z Europy. Rzeczywiście - do 2019 r. literackiego Nobla odebrało tylko 14 kobiet (teraz już 15).

Swoją radością podzieliła się też na Facebooku.

 Oprócz czeku laureaci otrzymują także dyplom oraz złoty medal. (jm)Dziękujemy za przesłanie błędu