Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 kwietnia. Imieniny: Benedykta, Izodory, Wacławy
29/08/2017 - 14:30

Niedziela w MOK? Sprawdźcie czym was tam zaskoczą

Monika Ślepiak, na podstawie "Kwiatów Polskich" Juliana Tuwima, opracowała i wyreżyserowała spektakl "I taki los..." Obejrzymy go już w najbliższą niedzielę, 3 września, o godz. 17, w Sali Widowiskowej MOK w Nowym Sączu, przy Al. Wolności 23.

Spektakl po raz pierwszy przedstawi Scena Poetycka Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego. Wystąpią: Dorota Kaczmarczyk, Magdalena Kurnyta, Iwona Znamirowska, Kamil Jakubowski, Janusz Michalik i Grzegorz Racoń. Tego samego wieczoru, w drugiej części spotkania teatralnego odbędzie się uroczystość 50-lecia pracy artystycznej na deskach Teatru Robotniczego - Wojciecha Kaczora.

Tym samym zainaugurowane zostaną obchody jubileuszu 95-lecia tej niezwykle zasłużonej dla kultury nie tylko regionalnej, amatorskiej sceny, działającej pod patronatem Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu.

Teatr Robotniczy został założony przez nowosądeckich kolejarzy we wrześniu 1922 r. Na inaugurację działalności pokazano „Gęsi i gąski”  M. Bałuckiego.  Repertuar od początku był bardzo różnorodny: od spektakli plebejskich, po dramaty muzyczne, operetki i wodewile. Na początku lat 50. teatr zaczął grać również przedstawienia dla dzieci. W 1957 r. Teatr Robotniczy przyjął imię Bolesława Barbackiego - artysty malarza, reżysera, scenografa i aktora, współtwórcy przedwojennego Towarzystwa Dramatycznego w Nowym Sączu.

Zobacz też: Jak oni to zrobili? Zamienili ruinę w Muszynie w nowy budynek

Na swoje 50-lecie, w 1972 r., teatr ponownie wystawił pierwszą premierę - „Gęsi i gąski”. Lata osiemdziesiąte przyniosły m. in. nowatorskie formalnie realizacje „Odejścia Głodomora” T. Różewicza i „Niemców” L. Kruczkowskiego. W 1992 r. na 700 – lecie Miasta Nowego Sącza w oparciu o aktorów i realizatorów Teatru Robotniczego przygotowano niepowtarzalne, plenerowe widowisko historyczne pt. „Noc św. Justa”. Rok później zagrano po raz setny w historii teatru „Zemstę” A. Fredry.

75-lecie teatru było inspiracją do zorganizowania po raz pierwszy Jesiennego Festiwalu Teatralnego i zapoczątkowania trwającej do dziś serii realizacji spektakli z udziałem zawodowych polskich reżyserów, aktorów, kompozytorów, czy scenografów, takich jak: Katarzyna Gaertner, Mikołaj Grabowski, Wojciech Głuch, Maciej i Tomasz Kujawscy, Bogusław Schaeffer, Marek Frąckowiak, Czesław Majewski, Tomasz Mędrzak, Ewa Gdowiok, czy Wojciech Stefaniak).

Janusz MichalakDziękujemy za przesłanie błędu