Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 21 stycznia. Imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory
12/08/2021 - 10:05

Nie żyje sądeczanin ks. Henryk Bielak. Przez kilka lat pracował w Wielogłowach

Nie żyje pochodzący z Woli Marcinkowskiej ks. Henryk Bielak. Przez wiele lat był proboszczem w Czyrnej i Tymowej, a potem jeszcze rektorem w Śmignie. Jako wikariusz pracował również w Wielogłowach i Binarowej. Miał 71 lat.

Ks. Henryk Bielak urodził się 19 kwietnia 1950 roku w Woli Marcinkowskiej. Należał do parafii Chomranice. W 1968 roku w Nowym Sączu zdał egzamin maturalny i wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Po ukończeniu studiów filozoficzno - teologicznych, 2 czerwca 1974r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza.

Po święceniach biskup posłał go do parafii w Bruśniku, gdzie pracował przez pięć lat. Potem posługiwał jeszcze w Smęgorzowie, Wielogłowach, Binarowej i Lisiej Górze. 23 czerwca 1989 roku został mianowany proboszczem parafii pod wezwaniem Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Czyrnej, gdzie pracował przez siedem lat.

2 lipca 1996 roku został proboszczem parafii pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa w Tymowej. Tę funkcję pełnił do 21 czerwca 2000 roku. 1 sierpnia 2015 roku otrzymał nominację na urząd rektora rektoratu pod wezwaniem św. Rafała Kalinowskiego w Śmignie. Ponadto sprawował funkcję kapelana Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Lisiej Górze. W 2020 roku zamieszkał jako rezydent w parafii pod wezwaniem św. Józefa i Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie.

- W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w dniu 25 marca 1991 roku diecezjalne odznaczenie Expositorium  Canonicale, a 1 kwietnia 1995 roku diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto – informuje ks. Marek Podgórski, notariusz Kurii Diecezjalnej w Tarnowie

Ks. Henryk Bielak zmarł 11 sierpnia 2021 roku. Jego pogrzeb odbędzie się w piątek 13 sierpnia w Śmignie. O godzinie 15 zostanie odprawiona msza, po której ciało zmarłego kapłana zostanie złożone na cmentarzu w Lisiej Górze. (r.gajewski@sadeczanin.info Źr. Portal Diecezji Tarnowskiej, Fot. Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie, Lisia Góra.info / Tomasz Łakoma)Dziękujemy za przesłanie błędu