Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 maja. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
20/04/2022 - 11:25

Nie żyje pochodzący z gminy Korzenna misjonarz ks. Kazimierz Pres. Miał 79 lat

W Poniedziałek Wielkanocny, nad ranem, odszedł z tego świata ks. Kazimierz Pres. Kapłan miał 79 lat i pochodził z gminy Korzenna. Przez prawie czterdzieści lat był duszpasterzem w Argentynie. Zmarł w szpitalu w Buenos Aires.

Ks. Kazimierz Pres urodził się 25 sierpnia 1943 r. w Trzycierzu w gminie Korzenna. Tu uczęszczał do sześciu klas szkoły podstawowej, a ostatni siódmy rok uczył się w Siedlcach. Następnie kontynuował edukację w I Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Sączu. Po zdaniu egzaminu maturalnego wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Kiedy rozpoczynał drugi rok studiów i formacji seminaryjnej, został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej w Pleszewie.

Zobacz też Zostawiła list pożegnalny. Ciało matki i niemowlęcia znaleźli w studni

Po ukończeniu studiów teologicznych, 2 czerwca 1968 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Jerzego Ablewicza. Po święceniach przyszedł czas na pracę duszpasterską. Biskup posłał ks. Kazimierza do parafii Chorzelów, gdzie pracował przez trzy lata. Posługiwał także w Parafii Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie, w Bieczu i Łączkach Kucharskich. Po latach posługi w diecezji tarnowskiej, ks. Kazimierz Pres postanowił wyjechać na misje.

- Był jednym z dwóch pierwszych księży tarnowskich, którzy udali się do Argentyny w 1978 r. – czytamy na stronie Dzieła Misyjnego Diecezji Tarnowskiej.

Pracę duszpasterską na misjach rozpoczął w diecezji Lomas de Zamora. Na początku w nowe realia wchodził w parafii pod wezwaniem Nuestra Señora del Valle w Ezeiza. W kwietniu 1979 r. objął parafię pw. Nuestra Señora de Lourdes w Lanús Oeste i prowadził ją do końca swego aktywnego pobytu duszpasterskiego w Argentynie.

Zobacz też Nie żyje redemptorysta ojciec Stanisław Odroniec. Zmarł nagle w wieku 74 lat 

Przybywając tam, zastał ubogi kościółek z desek i dwie kapliczki. Wybudował więc kościół pod tym samym wezwaniem, co parafia. Kościół jest dwupiętrowy. Przy nim powstała też nowa grota maryjna. Wybudował również dom parafialny, sale katechetyczne pod głównym kościołem i dolną kaplicę. W 1983 roku dzięki niemu powstał kompleks szkolno-edukacyjny: przedszkole dla 170 dzieci w wieku od 3 do 5 lat, szkoła podstawowa, gimnazjum i liceum ekonomiczne, w których na dwie zmiany uczy się około 800 uczniów.

Na terenie parafii zostały wybudowane dwie kaplice dojazdowe: pod wezwaniem św. Franciszka z Pauli i św. Pantaleona – w slamsach. Ta pierwsza i połowa drugiej kaplicy to również dzieło ks. Kazimierza. 

W 2008 roku kapłan przyjechał do Polski. Przebywał w diecezji tarnowskiej przez pięć lat. Od połowy grudnia 2015 r. rezydował przy katedrze pw. św. Róży w Santa Rosa w prowincji La Pampa i tam podjął posługę spowiednika. Ostatni okres życia spędził w Buenos Aires, gdzie leczył nasilające się choroby.

Kapłan odszedł z tego świata w Poniedziałek Wielkanocny nad ranem. Zmarł w szpitalu w Buenos Aires. ([email protected] Źr. i fot. Dzieło Misyjne Diecezji Tarnowskiej)Dziękujemy za przesłanie błędu