Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 3 grudnia. Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery
09/09/2022 - 13:35

Nie żyje ks. dr Władysław Szczebak. Miał 93 lata, był bardzo zasłużonym kapłanem

W wieku 93 lat zmarł ksiądz doktor Władysław Szczebak - rezydent w parafii Smęgorzów. Przez wiele lat był dyrektorem Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie i wykładowcą historii sztuki sakralnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie i na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie.


Śp. ks. Władysław Szczebak urodził się 16 września 1929 r. w Smęgorzewie. W 1949 r. ukończył szkołę średnią, zdał egzamin dojrzałości i wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

Po ukończeniu studiów filozoficzno – teologicznych, 9 maja 1954 r. biskup Karol Pękała wyświęcił go na kapłana. Po święceniach przyszedł czas na pracę duszpasterską. Ówczesny biskup tarnowski posłał księdza Szczebaka do Parafii św. Mikołaja w Bochni, gdzie pracował przez pięć lat. Następnie przez trzy lata posługiwał jako wikariusz w Parafii Narodzenia Najświętszej Mary Panny w Gorlicach.

W latach 1962 - 1968 odbył studia specjalistyczne z historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1995 roku uzyskał stopień naukowy doktora. Od roku 1968 do roku 1980 był prefektem w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie, a w latach 1968 – 2004 prowadził wykłady z historii sztuki sakralnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie i na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie.

Od 1968 roku do 1997 roku był dyrektorem Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie. Ponadto pełnił obowiązki diecezjalnego konserwatora zabytków, przewodniczącego diecezjalnej Komisji Sztuki Kościelnej, członka Komisji Episkopatu Polski do spraw sztuki sakralnej i sędziego Sądu Diecezjalnego w Tarnowie. Od 2017 roku zamieszkał w parafii Smęgorzów jako rezydent.

- W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską 11 października 1968 roku otrzymał diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale, a 29 grudnia 1971 roku diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto. 8 listopada 1992 roku został obdarzony godnością Kapelana Jego Świątobliwości – czytamy na Portalu Diecezji Tarnowskiej.

Ks. dr Władysław Szczebak zmarł 7 września. Miał 93 lata. Jego pogrzeb odbędzie się w sobotę (10 września) w kościele parafialnym w Smęgorzewie. O godz. 14 zostanie odprawiona msza święta, po której ciało kapłana zostanie złożone na miejscowym cmentarzu. ([email protected] Fot. tarnow.gosc.pl / Grzegorz Brożek)
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu