Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
29/09/2020 - 11:15

Nie tak się umawialiśmy! Czy da się skutecznie odwołać darowiznę?

Każdemu z nas zdarza się popełnić błąd. W dodatku nie zawsze otrzymujemy to, czego się spodziewaliśmy. Bliscy zawodzą nie tylko przez to, co robią, ale głównie przez to, czego nie robią – nie dbają o rodziców, przestają interesować się schorowanymi dziadkami… A przecież tyle od nich dostali. Czy da się skutecznie odwołać darowiznę?

Zawieść bliskich można na wiele sposobów. Nie ważne, jak szlachetne są intencje dziadków wobec wnuków czy rodziców wobec dzieci – niejednokrotnie te i tak na pierwszym miejscu stawiają ich majątek.

Nie tak się umawialiśmy! Chciałoby się cofnąć czas i odzyskać darowany dorobek, prawda? Kiedy już uporamy się z rozczarowaniem i zdradą, zwykle w naszej głowie pojawiają się myśli: czy da się odwołać darowiznę?

Czytaj też: Umowa najmu: czy najemca może pomalować ściany bez zgody właściciela?

Tak, kodeks cywilny dopuszcza taką możliwość. Darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności. Ustawodawca rozumie przez to sytuacje, w których obdarowany nie realizuje obowiązków rodzinnych, nie pomaga rodzicom czy też dziadkom w chorobie albo zaniedbuje osoby starsze, wymagające opieki i pomocy. Należy jednak pamiętać, że darowizna nie może być odwołana z powodu niewdzięczności, jeżeli darczyńca przebaczył osobie, która go zawiodła.

Zobacz także: 6 wykroczeń, o których nie wiedzieliście. Możecie za nie dostać wysoki mandat

Odwołanie darowizny powinno nastąpić przez oświadczenie darczyńcy złożone na piśmie. Z tą decyzją nie można jednak czekać w nieskończoność, ponieważ darowizna może zostać odwołana w terminie jednego roku od dnia, w którym darczyńca dowiedział się o rażącej niewdzięczności obdarowanego. ([email protected], fot. Pixabay.com)







Dziękujemy za przesłanie błędu