Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 stycznia. Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy
24/06/2019 - 19:55

Nawojowa w centrum uwagi. Stadniccy bohaterami "Sądeczanin Historia"

Dlaczego akurat ród Stadnickich tak dobrze zapisał się w historii Nawojowej, będącej przecież we władaniu różnych rodzin ziemiańskich? Co pozostawili po sobie, czym zasłużyli dla swej wsi, jej mieszkańców, dla Sądeczan? Co w związku nimi zyskała Nawojowa i co może jeszcze zyskać - o tym rozmawialiśmy dziś w gronie autorów kwartalnika "Sądeczanin Historia", przedstawicieli spółki odrestaurowującej zamek, władz i mieszkańców gminy.

Najnowszy, trzeci już numer kwartalnika "Sądeczanin Historia", poświęciliśmy przeplecionej ze sobą historii Nawojowej i Stadnickich - rodu, którego przedstawiciele do dziś pozostali we wdzięcznej pamięci mieszkańców. Ich powrót do odnawianego zamku to nie tylko sentymenty, ale realna szansa na kolejną atrakcję turystyczną regionu, miejsce charakterystyczne, nowoczesne, ale wrosłe w tradycję.

Gminny Ośrodek Kultury gościł dziś autorów kwartalnika, który znów powstał pod redakcją dr Łukasza Połomskiego. Poza nim, na pytania prowadzącego spotkanie Tomasza Kowalskiego odpowiadali Jakub Marcin Bulzak, Maria Molenda, dr Sławomir Wróblewski, tłumaczący część kwartalnika na angielski Maciej Walasek, Maria Molenda i Sylwester Rękas. Autorzy mówili dlaczego ten właśnie temat wybrali, co nowego odkryli przy okazji badań nad historią ziemiańskiej rodziny i samej Nawojowej, (która wciąż czeka na swą monografię).

Co o nas mówią? "Kwartalnik dostępny jest już w kioskach i sklepach Sądecczyzny. Za jedynie 9,90 zł kupujecie Państwo unikalne treści i niepublikowane dotąd zdjęcia. Najlepsi autorzy, ceniony warsztat historyczny, popularnonaukowe ujęcie, sądecka tematyka. Znakomita lektura!"

W Nawojowej rozmawialiśmy o tym, dlaczego właśnie w przeszłości rodu Stadnickich odkryć można tak wiele fascynujących kart, jak wiele hrabiowski ród zrobił dla podniesienia gospodarczej kondycji regionu, jak żyli na co dzień i od święta. Dzięki obecności Józefa Stanisława Steca, właściciela pracowni konserwatorskiej współpracującej z inwestorem i wykonawcą prac budowlanych, dowiedzieliśmy się wiele o specyfice prac i bogactwie architektonicznych detali odkrywanych w kolejnych warstwach murów.

Nawojowa w centrum uwagi. Stadniccy bohaterami "Sądeczanin Historia"

Krzysztof Kron, wiceprezes spółki odnawiającej zamek otrzymał od Józefa Steca pamiątkę - pocisk wydobyty z herbu Stadnickich na murze zamku. Wiceprezes Kron mówił o przyszłym wyglądzie zamkowych pomieszczeń i funkcjach historycznej budowli. Nie będzie w niej części muzealnej, jednym z powodów jest fakt, że wyposażenie pałacu z końcem wojny zostało kompletnie rozkradzione.Czym będzie pałac w nowym kształcie z punktu widzenia gminy opowiedział jej sekretarz, Janusz Cabak.

Naprawdę, warto było przyjechać do Nawojowej! Następna taka okazja dopiero we wrześniu, przy okazji czwartego wydania kwartalnika "Sądeczanin Historia". Gdzie będziemy? Czemu poświęcony zostanie wrześniowy kwartalnik? Napiszemy już wkrótce!

Zobacz też: "Sądeczanin Historia" to już hit na lokalnym rynku wydawniczym!

tomasz.kowalski@sadeczanin.info. Fot. Daniel Szlag.Dziękujemy za przesłanie błędu