Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 sierpnia. Imieniny: Elwiry, Hipolita, Radosławy
08/08/2016 - 05:20

Nasi "Mystkowianie" z nagrodą w Niemczech [Zdjęcia]

Zespół Regionalny z Mystkowa prezentował się na scenach 27. Grand Prix der Folklore w Ribnitz Damgraten na północy Niemiec. Mystkowski taniec i śpiew zachwycił festiwalowe jury, o czym świadczy zdobyte przez zespół II miejsce.

Na przełomie lipca i sierpnia Zespół Regionalny Mystkowianie wziął udział w 27. Grand Prix der Folkore, organizowanym przez CIOFF w Ribnitz Damgarten w Niemczech. Oprócz zespołu z Mystkowa zaprezentowały się również grupy folklorystyczne z USA (Komenka Ethnic Dance & Music Ensemble), Rumunii (Şoimii Carpaţilor), Serbii (Abrašević) , Słowacji (Magurák), Włoch (A Lanterna) oraz Niemiec (Richard Wossidlo).

Przez cały tydzień zespółprezentował piękno swojego folkloru na głównej scenie festiwalowej w Ribnitz Damgarten oraz w innych nadbałtyckich miejscowościach: Prerow, Born oraz Wustrow. Mystkowianie swoimi występami zachwycali nie tylko na scenach, ale również na miejskich skwerach, molach oraz deptakach.

Wielki podziw publiczności oraz organizatorów wzbudzali najstarsi członkowie grupy: Władysława Janus oraz Benedykt Poręba, którzy w tym roku ukończyli 80 lat. Niejednokrotnie udzielali wywiadów lokalnej prasie, zostali zaproszeni na spotkanie z burmistrzem miasta oraz pozowali do zdjęć.

Uwadze uczestników festiwalu nie uszło również tradycyjne jedzenie przywiezione z Mystkowa (chleb ze smalcem, kiszone ogórki, wiejska kiełbasa, piernik), łącka śliwowica oraz rękodzieło członków zespołu i  firmy ETNOszafa, które zaprezentowali na festiwalowym jarmarku.

Furorę zrobiły również lachowskie stroje, które swoim kolorytem i bogatym zdobnictwem wyróżniały się na tle pozostałych uczestniczących grup. 

Zespół zaprezentował program lachowski, który nie tylko był mocno oklaskiwany przez licznie zgromadzoną podczas festiwalu publiczność, ale także urzekł jury niemieckiego festiwalu.

ZR Mystkowianie został nagrodzony II miejscem na 27. Grand Prix der Folklore, pięknym zwieńczeniem udziału w tym międzynarodowym święcie folkloru był wspólny występ ze wszystkim uczestnikami, a następnie zabawa przy muzyce z USA, Włoch, Rumunii, Serbii, Niemiec, Słowacji oraz Mystkowa.

ZR Mystkowianie powstał w 2014 roku. Zespół działa przy Wiejskim Domu Kultury w Mystkowie pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Kamionce Wielkiej oraz Stowarzyszenia Mystkowianie. Kierownikiem zespołu jest Benedykt Poręba, choreografem Patryk Rutkowski, a kierownikiem muzycznym Larysa Morawska. Próby odbywają się w każdy wtorek o godzinie dwudziestej.

Kamil Wiatr, Facebook/Mystkowianie

Mystkowianie z nagrodą w Niemczech


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)