Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
24/08/2015 - 17:14

Narodowe czytanie z Lalką na plantach i w bibliotece

Narodowe Czytanie odbędzie się 5 września w dwóch miejscach w Nowym Sączu. O godzinie 12 Sądecka Biblioteka Publiczna zaprasza do Galerii Gołąbkowice, natomiast o godz. 17 Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, Miejski Ośrodek Kultury oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Jana Długosza zapraszają na nowosądeckie planty przed pomnik Adama Mickiewicza.
 
Wybrane fragmenty „Lalki” Bolesława Prusa czytać będą: aktorzy Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego – pod kierunkiem reżysera Janusza Michalika, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Jana Długosza oraz zaproszeni goście.

W razie niekorzystnych warunków atmosferycznych Narodowe Czytanie odbędzie się w sali im. R. Sichrawy Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ przy ul. Długosza 3.

Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane narodowym, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. W ubiegłych latach w całej Polsce prezentowane były: księgi „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Zemsta” Aleksandra Fredry, „Trylogia” Henryka Sienkiewicza.

W zeszłym roku spotkaliśmy się z „Trylogią” Henryka Sienkiewicza. Śledziliśmy losy Andrzeja Kmicica, narodowego bohatera, patrioty wierzącego w Polskę i o tę Polskę walczącego. Zaproponowałem wówczas, by podczas kolejnej odsłony akcji przeczytać „Lalkę” Bolesława Prusa. Ta nowoczesna, europejska powieść z jednej strony ukazuje polską waleczność, nasz romantyczny patriotyzm, z drugiej – codzienne pozytywistyczne budowanie własnej pozycji ekonomicznej czy intelektualnej, oparte na przedsiębiorczości i zaradności. Myślę, że to doskonała powieść nie tylko na dzisiejsze czasy – zachęca w liście Bronisław Komorowski.

(oprac. JB)
Źródło: MCK SOKÓŁ, kancelaria prezydenta RP






Dziękujemy za przesłanie błędu