Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
05/09/2012 - 06:10

Narodowe Czytanie Pana Tadeusza w MCK SOKÓŁ

W najbliższą sobotę (8 września) w całej Polsce odbędzie się Narodowe Czytanie „Pana Tadeusza”. W bieżącym roku mija 200 lat od okresu, w którym toczy się akcja poematu Adama Mickiewicza. Pomysłodawcą takiego uczczenia rocznicy jest prezydent Bronisława Komorowskiego.
W Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ (w Klubie Sztuki Galerii BWA SOKÓŁ) Narodowe Czytanie Pana Tadeusza zacznie się o godz. 16. Rozpocznie wiceprezydent Bożena Jawor - oczywiście - od Inwokacji: Litwo, ojczyzno moja, Ty jesteś jak zdrowie. Później wystąpią aktorzy Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego - pod kierunkiem Janusza Michalika, członkowie Towarzystwa Literackiego im. Cypriana Norwida - na czele z prezesem Witoldem Kalińskim i Sądeczanie, którzy skorzystają z zaproszenia i zechcą w taki sposób publicznie się zaprezentować.
Organizatorem Sądeckiego Narodowego Czytania Pana Tadeusza jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, współorganizatorami: Towarzystwo Literackie im. Cypriana Norwida w Nowym Sączu i Teatr Robotniczy im. Bolesława Barbackiego, działający przy Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu (ta zasłużona scena obchodzi w br. 90-lecie działalności artystycznej, jest to jedno z jubileuszowych wydarzeń).
Przedstawione zostaną wybrane fragmenty epopei. Mottem dla tego spotkania z wieszczem i jego arcydziełem będą słowa: „Brama na wciąż otwarta przechodniom ogłasza, że gościnna i wszystkich w gościnę zaprasza".

Mile widziane będą różne wydania Pana Tadeusza. Organizatorzy liczą, że uczestnicy tego niezwykłego sobotniego popołudnia przyniosą swoje księgi do MCK SOKÓŁ. Dzięki nagłośnieniu Mickiewiczowskich strof można będzie wysłuchać także w plenerze, na dziedzińcu MCK SOKÓŁ.
Więcej szczegółów na temat tego wydarzenia - na stronie www.prezydent.pl.

***
Przesłanie Prezydenta RP
Szanowni Państwo, Drodzy Rodacy!
Przed dwustu laty, gdy Wielka Armia Napoleona podążała przez Niemen w kierunku Moskwy, miał miejsce ostatni zajazd na Litwie. Taką historię szlachecką opowiada nam w poemacie Pan Tadeusz nasz Wieszcz - Adam Mickiewicz. By uczcić to 200-lecie, pragnę zainicjować ogólnopolską akcję Narodowego Czytania Pana Tadeusza. Odbędzie się ona 8 września 2012 roku. Jak dotąd udział w tym przedsięwzięciu zadeklarowały dziesiątki polskich miast. Dziękuję za chęć bycia razem pod skrzydłami poezji Pana Tadeusza. To dzieło o szczególnym znaczeniu dla nas Polaków. Zachwyca od pokoleń bogactwem języka, pięknem opisów i harmonią słowa. Stanowi zarazem nieocenione źródło najlepszych patriotycznych uczuć i wiedzy o nas samych. Poemat Pan Tadeusz to nieodłączna część polskiego kanonu kulturowego, który czyni nas wspólnotą. Łączy nas też pokoleniowo, z naszymi prababkami i pradziadkami, którzy często znali ten poemat na pamięć. Niech 8 września będzie więc spotkaniem nas wszystkich z językiem ojczystym w najwybitniejszym wydaniu oraz z polskością, której jakże pięknym wyrazem jest Pan Tadeusz. Odkrywajmy wartość bycia razem wokół słów i rzeczy pięknych.
Bronisław Komorowski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

(JB)
Źródło i fot. MCK SOKÓŁ, www.prezydent.pl







Dziękujemy za przesłanie błędu