Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
12/09/2013 - 12:20

Narodowe Czytanie Fredry oczami licealistów

W ubiegłą sobotę (7 września) w starosądeckiej „Galerii pod Gniazdem” odbyła się II edycja akcji Narodowe Czytanie, która zainicjowana została przez prezydenta Rzeczypospolitej - Bronisława Komorowskiego.
To już drugie Narodowe Czytanie, w ubiegłym roku usłyszeliśmy fragmenty dzieł wieszcza narodowego – Adama Mickiewicza, natomiast w tym roku uwagę poświęcono Aleksandrowi Fredrze.
W wielu miejscach w Polsce spotkali się wielbiciele twórczości Fredry. Stary Sącz stał się też na kilka chwil romantycznym miasteczkiem, którego atmosfera , stroje z epoki i piękna pogoda połączyły pokolenia.
Sylwetkę komediopisarza i charakterystykę jego dzieł przybliżyła emerytowana, długoletnia nauczycielka języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej – Curie w Starym Sączu – pani Helena Drobiszewska.
W Narodowym Czytaniu Fredry wzięli też udział uczniowie LO w Starym Sączu.
Wydarzenie to było ważnym i potrzebnym przedsięwzięciem kulturalnym. W miłej atmosferze i przy doskonałej organizacji spotkania, starosądeczanie mogli przenieść się do epoki romantyzmu. Dla mnie była to ciekawa i bardzo potrzebna lekcja historii oraz literatury, którą na pewno zapamiętam. Z wielką przyjemnością słuchało się prezentowanych utworów, a stroje i choreografia powodowały, że widz mógł przenieść się do czasów współczesnych pisarzowi. Nie brakowało humoru,a na twarzach zasłuchanych ludzi można było ujrzeć skupienie i usłyszeć, rozlegające się wokół, salwy śmiechu. Artyści wcielili się w wybranych bohaterów i z dużym zaangażowaniem kreowali swoje role.
Fredro, przypisując bohaterom określone cechy charakteru , ukazywał zalety i wady. Dzięki bajkom, a szczególnie zawartym w nich morałom, można odnaleźć prawdy życiowe, które o dziwo, aktualne są również i współcześnie.
Taka nietypowa lekcja literatury i historii pozwala nie tylko ukazać dorobek naszych wielkich twórców, ale też łączy pokolenia, uczy wrażliwości i budzi potrzebę otwarcia się na drugiego człowieka.
Moim zdaniem cała akcja niesie ze sobą szczególne przesłanie. Ma na celu uświadomienie nam – Polakom, jak ważna jest tożsamość narodowa i szacunek do naszego dziedzictwa kulturowego. Dlatego też uważam, że organizatorom i wszystkim artystom, którzy wzięli udział w Narodowym Czytaniu Fredry w Starym Sączu należą się słowa uznania.

Aleksandra Piwowarczyk i Beata Wastag, uczennice klasy dziennikarskiej
w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie
w Starym Sączu







Dziękujemy za przesłanie błędu