Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 24 listopada. Imieniny: Emmy, Flory, Romana
19/10/2018 - 10:45

Narkotykowe walizki edukacyjne trafią do policjantów

W Polsce ciągle wzrasta niebezpieczeństwo związane z narkotykami i dopalaczami. Najbardziej zagrożone są dzieci w wieku szkolnym. Rodzice jednak często nie potrafią rozpoznać zagrożenia. W celu zwiększenia wiedzy o narkotykach, policjanci będą prowadzić edukację wśród nauczycieli i rodziców przy pomocy narkotykowej walizki edukacyjnej.

Często problem z narkotykami diagnozowany jest u dzieci zbyt późno. Jest to związane z tym, że rodzicie i nauczyciele nie mają doświadczenia w tej tematyce, nie umieją rozpoznać podstawowych akcesoriów służących do zażywania środków odurzających i nie wiedzą jak człowiek się zachowuje po dopalaczach czy narkotykach. Na pewno jest potrzeba dokształcenia rodziców w tej materii, bo to przecież oni mają najczęstszy kontakt z dzieckiem i możliwość wykrycia zagrożenia.


Województwo Małopolskie przekazało pieniądze na zakup 30 walizek edukacyjnych służących do zajęć edukacyjnych i zgłębiania wiedzy o narkotykach. W skład zestawu wchodzą m.in. atrapy narkotyków oraz przedmiotów służących do zażywania narkotyków (takich jak lufki czy młynki), które pozwolą rodzicom czy nauczycielom rozpoznać zabronione substancje, w przypadku odnalezienia ich przy dziecku. W walizce znajdą się też dodatkowe materiały edukacyjne.


Edukację wśród rodziców i nauczycieli będą prowadzić policjanci podczas wizyt w szkołach. Ich zadaniem będzie informowanie też o tym, w jakie testy do wykrywania narkotyków powinni zaopatrzyć się rodzice, w razie podejrzeń, że ich dziecko miało kontakt  z niebezpiecznymi substancjami.

- Zestawy takich walizek jeszcze w tym roku trafią również na Sądecczyznę - mówi Leszek Zegzda, członek zarządu Województwa Małopolskiego

(KS) Fot. UMWMDziękujemy za przesłanie błędu