Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 18 stycznia. Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
10/01/2022 - 14:55

Najważniejsze cykliczne imprezy, koncerty, wydarzenia na Sądecczyźnie

Od kiedy na świecie i w Polsce wybuchła pandemia koronawirusa, organizatorzy wszelkiego rodzaju imprez i spotkań nie mają łatwo. Miasto Nowy Sącz i okoliczne miejscowości rokrocznie oferowały mieszkańcom i turystom ciekawe imprezy kulturalne. Jakich wydarzeń nie można ominąć?

Festiwal Biegowy to jedno z największych wydarzeń sportowych dla rodzin w Polsce. Festiwal, który od wielu lat odbywał się w Krynicy-Zdroju skierowany jest zarówno do amatorów, jak i zawodowych biegaczy. Impreza została przeniesiona do Piwnicznej-Zdroju i organizowana jest co roku na początku września. Uczestnicy festiwalu w Miasteczku Biegowym znajdą wiele ciekawych i różnorodnych atrakcji.

W 2021 roku Festiwal Biegowy w Piwnicznej-Zdroju został połączony z Festiwalem Lachów i Górali Europa Karpat. Ta druga impreza jest prawdziwą gratką dla miłośników folkloru. Zespoły regionalne mogą rywalizować ze sobą nie tylko na scenie i zdobywać cenne nagrody. Każdy, kto lubi lokalny folklor, tańce i śpiewy musi zobaczyć Festiwal Lachów i Górali.

Sądecczyzna to również miejsce znane z Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór. Ta impreza już od blisko trzech dekad ściąga tłumy do Nowego Sącza i okolicznych miejscowości pod koniec lipca. Święto Dzieci Gór to kilkudniowy festiwal, podczas którego dzieci z różnych stron świata koncertują, tańczą i świetnie się razem bawią. Inną okazją do przekonania się jak wielki talent drzemie w najmłodszych jest Międzynarodowy Festiwal Piosenki Dziecięcej Skowroneczek, zapoczątkowany przez wydawnictwo "Promyczek". W 2021 roku odbyła się już XVIII edycja festiwalu na sądeckim rynku. Od kilku lat koncert finałowy Skowroneczka transmitowany jest na antenie Polskiego Radia i w TVP ABC. 

Kolejnym międzynarodowym festiwalem, który przyciąga do naszego regionu tłumy jest Pannonica Festiwal. – Pannonica jest kulturalną wizytówką Sądecczyzny i afirmacją różnorodności, wielokulturowości i bogactwa kultur Nowej Europy – opisuje organizator. W wakacje do małej wsi Barcice z wszystkich stron ściąga kolorowa publiczność, pełna energii i wigoru.

Studencka brać z Sądecczyzny co roku bawi się na juwenaliach zorganizowanych przez żaków Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu (wyjątkiem był czas pandemii). Z kolei studenci Wyższej Szkoły Biznesu-National Louis University od kilku lat z powodzeniem organizują charytatywny bieg – Run 4 a Smile, z którego dochód przeznaczany jest na pomoc chorym dzieciom. Nowym, ciekawym wydarzeniem dla młodych osób może być też Sądecki Hip Hop Festiwal, który został zorganizowany w mieście już dwukrotnie.

​Początek wakacji to z kolei czas festiwalu najstarszej muzyki Europy, w Starym Sączu. – Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej istnieje od 1975 r. Stał się cenionym miejscem prezentacji najstarszej muzyki Europy w nowych opracowaniach i wykonaniu najsłynniejszych solistów i zespołów na świecie – tak o festiwalu wypowiadają się jego organizatorzy.

Wakacje to również czas organizowania wielu festynów rodzinnych przez nowosądeckie parafie (parafia biegonicka, św. Ducha czy św. Heleny). Rozrywki szukać można również poza granicami miasta – rokrocznie festyn parafialny organizowany jest m.in. w Gołkowicach Górnych. Wakacje w naszym regionie obfitują w ciekawe wydarzenia. Wśród wielu propozycji sądeckich gmin warto wspomnieć o Dniach Jeziora Rożnowskiego czy Lecie w Dolinie Kamionki. Koncertowo bawić można się również w wakacyjne Imieniny Miasta Nowego Sącza, powiązane z postacią Świętej Małgorzaty.

Co roku spragniona słońca i dobrej zabawy publiczność przybywa również do Łącka na najstarszą w regionie cykliczną imprezę – Święto Kwitnącej Jabłoni. Wydarzenie to po raz pierwszy odbyło się w 1947 roku. Co roku w Łącku nie może zabraknąć lokalnych zespołów, muzycznych popisów wielkich gwiazd, dobrego jedzenia i łąckiej śliwowicy. Do Łącka warto wybrać się również na podsumowanie letnich imprez – na Święto Owocobrania.

W maju z kolei warto pojawić się w Łososinie Dolnej na Święcie Kwitnących Sadów. Impreza odbywa się na lotnisku Aeroklubu Podhalańskiego w Łososinie i zazwyczaj jest początkiem sezonu lotniczego. To wydarzenie przyciąga tłumy miłośników dobrej zabawy, głośnej muzyki, ale też tych, którzy chcą zobaczyć Jezioro Rożnowskie z lotu ptaka.

W Nawojowej organizowane są za słynne targi i pokazy rolnicze, zwane Agropromocją. To międzynarodowe wydarzenie skierowane nie tylko do rolników, ale też do rodzin z dziećmi i osób zainteresowanych ofertą lokalnych wystawców, m.in. producentów żywności. Dobrego jedzenia nie zabranie również podczas Kociołka Galicyjskiego, imprezie organizowanej na przełomie sierpnia i września w Miasteczku Galicyjskim.

- Ideą tego wydarzenia jest pokazanie tradycji kulinarnych Galicji oraz degustacja regionalnych potraw galicyjskich. W trakcie trwania „Kociołka” organizowane są pokazy sporządzania dawnych potraw galicyjskich z poszczególnych regionów tego historycznego obszaru. Zwiedzający mają możliwość posmakowania różnorodnych potraw kuchni: węgierskiej, cygańskiej, słowackiej, łemkowskiej oraz rodzimej kuchni polskiej – opisują pracownicy Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu.

Kiedy zaczynają opadać pierwsze liście z drzew, szykować mogą się miłośnicy teatru. To właśnie wtedy do Nowego i Starego Sącza zjeżdżają najbardziej znani aktorzy i grupy teatralne. Wydarzeniem, które przyciąga amatorów teatru jest Jesienny Festiwal Teatralny. Wrzesień i październik to również czas trwania Sądeckiej Jesieni Kulturalnej, czyli koncertów polskich gwiazd i najlepszych spektakli. Ten cykl wydarzeń ma szansę stać się imprezą cykliczną.

Od kilku lat na Sądecczyźnie (najpierw w Krynicy-Zdroju, a w 2021 roku w Amfiteatrze Parku Strzeleckiego w Nowym Sączu) odbywają się również finały Miss Supernational, Mister Supernational, oraz Miss Polski. Są to hucznie organizowane gale z najpiękniejszymi kobietami i mężczyznami w kraju i na świecie.

Miłośnicy kolędowania muszą zapisać sobie w kalendarzu Pastuszkowe Kolędowanie, które odbywa się w Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu. Jeśli chodzi o dbanie o dawny język, gwarę i gawędziarstwo trzeba wspomnieć o Lachowskim Godaniu, czyli konkursie dla dorosłych i dzieci. Z kolei Druzbacka to konkurs dla muzyków, instrumentalistów, śpiewaków ludowych i drużbów weselnych.

Nie tylko miłośnicy gwary mają okazję do pokazania swojego talentu, ale również dzieci i młodzież zakochani w teatrze mogą wykazać się podczas konkursu teatralnego Bajdurek, organizowanego przez Małopolskie Centrum Kultury Sokół. W tym miejscu warto wspomnieć również o Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu, przygotowywanego dla młodych śpiewaków. Konkurs im. Ady Sari to również spektakle operowe i koncerty symfoniczne z udziałem najwybitniejszych artystów z Polski i ze świata.

W zestawieniu najważniejszych imprez i wydarzeń kulturalnych Sądecczyzny nie mogło zabraknąć Festiwalu im. Jana Kiepury. To widowisko organizowane w Krynicy-Zdroju obfituje w koncerty i spektakle operowe oraz operetkowe. Muzyka, teatr, film i taniec na sądeckich ulicach – to wszystko ma do zaoferowania Międzynarodowy Multimedialny Festiwal Sztuki – Małopolska Karpaty OFFer. Miejscem festiwalowych akcji jest Nowy Sącz, a właściwie nowosądeckie ulice, rynek czy planty. (s.siwulska@sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu