Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 21 października. Imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza
07/10/2019 - 12:05

Najstarsza karpacka cerkiew po liftingu. W niedzielę zostanie poświęcona!

Ukończone zostały prace przy renowacji najstarszej, zachowanej w Karpatach, drewnianej XVII-wiecznej cerkwi pw. św. Jakuba Młodszego w Powroźniku. W niedzielę zostanie odprawiona msza, po której odnowiona świątynia zostanie uroczyście poświęcona.

Najstarsza, zachowana w Karpatach XVII-wieczna cerkiew pw. św. Jakuba Młodszego w Powroźniku od czerwca przechodziła zewnętrzny lifting. W zabytkowej cerkwi zamontowano przeciwpożarowy system zraszający. Wymienione zostało poszycie gontowe, które zabezpieczy świątynię, żeby woda z dachu nie przeciekała do jej wnętrza i nie niszczyła cennych zabytków z XVII i XVII wieku.

Drewniana, łemkowska cerkiew z 1604 roku pod wezwaniem św. Jakuba Młodszego Ap. (obecnie kościół rzymskokatolicki) w Powroźniku jest najstarszą świątynią nie tylko w regionie sądeckim, ale i w całych Karpatach.

Obecny jej wygląd kształtował się między XVII a XVIII wiekiem. W 1813 roku została przeniesiona w miejsce wyżej położone, ze względu na zagrożenie powodzią. W 1947 roku, po akcji Wisła świątynię przejął kościół rzymskokatolicki.

W 2013 roku zabytkowa cerkiew w Powrożniku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego.

Na początku października Wojewódzki Konserwator Zabytków odebrał prace wykonane przy cerkwi.

Niedziela, 13 października będzie w Powroźniku dniem parafialnego dziękczynienia Panu Bogu za wykonane prace. O godz. 11. odprawiona zostanie w cerkwi msza święta pod przewodnictwem ks. dziekana Jana Wnęka z Krynicy –Zdroju. Po eucharystii ks. dziekan poświęci odnowioną świątynię..

(MK) fot. aut. Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)