Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
09/01/2020 - 13:15

Najlepsze sądeckie szkoły średnie. Są wyniki rankingu Perspektyw

I znowu na podium. Sądecki „Elektryk” kolejny raz znalazł się w czołówce najlepszych szkół z całego kraju. Rok temu trzeci, tym razem zajął pozycję wicelidera w publikowanym rokrocznie rankingu miesięcznika „Perspektywy”. Jakie lokaty zdobyły inne sądeckie placówki?

„Elektryk”  od lat nie schodzi z podium prestiżowego rankingu szkół średnich rokrocznie przygotowywanego przez miesięcznik „Perspektywy”. Tym razem zajął drugie miejsce na podium. Lepsze od sądeckiego technikum Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych okazało się jedynie Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Warszawie.Jaka jest tajemnica sukcesu " Elektryka"? Świetna kadra i dobrzy uczniowie. To system naczyń połączonych, który od lat pozwala sądeckiej szkole osiągać tak dobre wyniki. Dyrektor placówki Walenty Szarek w wywiadzie dla miesięcznika „Sądeczanin” ranking „Perspektyw” porównał do biegu na tysiąc metrów, który można kontrolować.

- Można widzieć, gdzie są przeciwnicy i jeśli ma się na tyle duże umiejętności i siły, można ten bieg wygrać. Natomiast rankingi to trochę taka działalność na ślepo, bo my nie wiemy, jak wypadną inne szkoły. To blisko dwa tysiące wyników, z czego kilkaset jest znakomitych. To nie jest rywalizacja. Staramy się uzyskać jak najlepsze wyniki i od kilku lat one są niemal identyczne.

I mam tu na myśli wynik matury na poziomie podstawowym, i rozszerzonym, ilość laureatów i finalistów olimpiad na poziomie centralnym oraz wyniki egzaminów zawodowych – dodaje Szarek. -To wszystko przelicza się na punkty i z tego, co roku od zera tworzone jest zestawienie. Cztery lata zajęło mi budowanie tego, co chciałem zrobić, a od sześciu lat cieszymy się efektami. Raz te wyniki wystarczą, żeby być najlepszym w Polsce, innym razem, żeby być na trzecim czy drugim miejscu. To pochodna tego, jak wypadną inne szkoły. 

Jak wypadają inne sądeckie technika?  

45 miejsce zajmuje Technikum nr 3 im. Władysława Grabskiego, 201. Technikum nr 1 (ZS nr 1 im. KEN), 308.  Technikum im. Barbackiego. W zestawieniu jest jeszcze Technikum Zespołu Szkół z Bobowej, które zajmuje 208. lokatę.  

Ranking „Perspektyw” obejmuje też ogólniaki. Najlepiej wypada Akademickie LO im. Króla Bolesława Chrobrego, które zajmuje 60 miejsce. Na 174 miejscu jest Ogólnokształcące Liceum Akademickie Jezuitów, 241 pozycja to Społeczne LO "SPLOT", na 284 I Liceum Ogólnokształcące im im. Jana Długosza, 459 II LO im. Marii Konopnickiej, 890 lokatę zajmuje  Elitarne LO, na pozycji jest 917 V LO im. KEN, a na miejscu 927 - III LO im. Oskara Langego.

W tegorocznym zestawieniu były brane pod uwagę dane z 2085 liceów ogólnokształcących i 1728 techników.  Szkoły objęte zestawieniem musiały spełnić tak zwane kryterium wejścia: maturę w maju 2019 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, natomiast wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo musiały być nie niższe niż 0,75 średniej krajowej. Pod uwagę były brane także sukcesy w olimpiadach.

[email protected] for. archiwumDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)