Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
04/07/2015 - 07:07

Nagroda Szczęsnego Morawskiego dla Olszewskiego i Golika

Wczoraj (3 lipca) Grzegorz Olszewski i Dawid Golik otrzymali ex aequo Honorowe Nagrody „Sądecczyzna” im. Szczęsnego Morawskiego w VIII edycji konkursu na najlepsze prace historyczne o Sądecczyźnie wydane w 2014 roku.
Formuła konkursu po raz pierwszy w tym roku została zmieniona.

- Kapituła zdecydowała się w tym roku rozszerzyć formułę nagrody o nagradzanie także prac zbiorowych, dostrzegając w tym szansę zachęcenia kolejnych autorów do opracowywania i wydawania w formie książkowej pokłosia konferencji naukowych o Sądecczyźnie - uzasadnił werdykt jury Leszek Zakrzewski, prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Sączu.

Trzeba podkreślić, że Grzegorz Olszewski nagrodę Szczęsnego Morawskiego otrzymał po raz drugi, poprzednią wręczono mu w 2013 roku za pracę "Więźniowie KL Auschwitz z powiatu nowosądeckiego: księga pamięci". Tym samym jest on jedynym autorem nagrodzonym dwukrotnie we wspomnianym konkursie.

- Nie jest to moja ostatnia praca – zapowiada Grzegorz Olszewski. – Piszę drobne artykuły i zbieram materiały do monografii Mystkowa w gminie Kamionka Wielka. Zachowało się tyle interesujących źródeł, że spokojnie złożą się one na kolejną książkę.

Nagrodę wręczali członkowie Kapituły konkursu: Leszek Zakrzewski, prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Sączu, Bożena Mściwujewska-Kruk, redaktor naczelna „Almanachu Muszyny”, Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Grzegorz Olszewski został wyróżniony za pracę "Ziemia Sądecka. Monografia historyczna administracji lokalnej", a Dawid Golik z krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej za pracę zbiorową pod jego redakcją "Masz synów w lasach, Polsko...:podziemie niepodległościowe i opór społeczny na Sądecczyźnie w latach 1945-1956". Obaj autorzy otrzymali pamiątkowe statuetki, wykonane przez sądeckiego artystę Józefa Steca, a autorzy artykułów składających się na drugą wyróżnioną książkę, pamiątkowe dyplomy.

Starosta nowosądecki Marek Pławiak wręczył wyróżnionym autorom Złote i Srebrne Jabłko Sądeckie. podczas spotkania z okazji VIII dorocznej Honorowej Nagrody „Sądecczyzna” im. Szczęsnego Morawskiego za najlepszą książkę dotyczącą Sądecczyzny wydaną w 2014 r.

Złote Jabłko Sądeckie z rąk starosty otrzymał Grzegorz Olszewski.

- Odznaczam pana Złotym Jabłkiem Sądeckim w podziękowaniu za wkład w rozwój historiografii sądeckiej oraz trud badawczy odzwierciedlony w publikacji „Ziemia Sądecka. Monografia historyczna administracji lokalnej” – powiedział starosta Marek Pławiak.

Srebrne Jabłko Sądeckie otrzymał Dawid Golik „w podziękowaniu za profesjonalizm w upowszechnianiu rzetelnej wiedzy o historii Sądecczyzny i sądeczan zawartej w publikacji „Masz synów w lasach Polsko…: podziemie niepodległościowe i opór społeczny na Sądecczyźnie w latach 1945 – 1956”.

Gratuluję obu panom i dziękuję, że tak wnikliwie opisujecie dzieje Ziemi Sądeckiej patrząc na nie pod różnym kątem – Wasze prace to bezcenne dzieła, dzięki którym historia tego terenu nie zginie. Zachęcam panów oczywiście do dalszej pracy i zgłębiania tajemnic naszej historii - dodał starosta nowosądecki.

Laudację, w imieniu organizatorów konkursu, wygłosiła dr Anna Janota-Strama, zarazem laureatka ubiegłorocznej nagrody za książkę "Stadniccy herbu Szreniawa z Nawojowej:dzieje rodu". Podkreśliła ona wielki wkład pracy autorów w zgromadzenie cennego materiału faktograficznego. Laudację wygłosił także Mirosław Surdej z IPN w Rzeszowie.

Na zakończenie uroczystości profesor dr hab. Julian Dybiec przedstawił refleksje na temat "Nauka a prasa lokalna".

Kapituła podkreśliła też wysoki poziom i wartość poznawczą innych prac, które ukazały się w 2014 roku. W tym w szczególności albumu "Nowy Sącz, jeśli zapomnę o nich...:Cmentarz Komunalny w Nowym Sączu 1889-2014" Bogusława Kołcza i Piotra Droździka.

Nagroda jest przyznawana od 2008 roku. Ma ona na celu wyróżnienie najcenniejszych prac dotyczących dziejów i kultury Sądecczyzny, jakie ukazały się w roku poprzedzającym jej przyznanie.

Organizatorami konkursu są: „Almanach Muszyny” – Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny, „Rocznik Sądecki” – komitet redakcyjny, Polskie Towarzystwo Historyczne, oddział w Nowym Sączu, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu.

(Rob)
Fot. Rob
 






Dziękujemy za przesłanie błędu