Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 września. Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego
02/05/2023 - 07:45

Nagrobki ze starego cmentarza będą wpisane do rejestru zabytków

Przez ostatnie trzy lata Stary Cmentarz przy Al. Wolności w Nowym Sączu jest nie tylko zadbany pod względem czystości, ale ma też szansę zostać wpisany na listę rejestru zabytków. Pod koniec kwietnia 2023 roku na nekropolii odbyła się komisja.

Na miejscu pracownik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie delegatury w Nowym Sączu po raz ostatni sprawdził dokumentację niezbędną do dokonania wpisu sporządzoną przez zewnętrzną firmę, a także wykonał ostatnią dokumentację fotograficzną.

Zgodnie z ustaleniami urzędników na listę mają trafić nagrobki, które nadaję się do odtworzenia. Kilka mogił, z których pozostały tylko pewne relikty i specjaliści nie będą w stanie odtworzyć ich pierwotnego wyglądu, zostały wyłączone ze wpisu. Teraz cały wniosek trafi do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie, gdzie zapadnie ostateczna decyzja o wpisie nagrobków do rejestru. Cała procedura może potrwać kolejnych kilka miesięcy. Warto jednak czekać ponieważ, gdy nagrobki znajdą się na liście zabytków, będzie można się starać o dotację na ich odnowienie.

W komisji wzięli udział: ks. Jan Siedlarz, proboszcz parafii Św. Kazimierza w Nowym Sączu, historyczka Agnieszka Filipek, z Fundacja EUROS - Wiatr ze Wschodu, Anita Zontek, wiceprezes Stowarzyszenia Wyznaczamy Nowe Kierunki i wolontariusz Damian Radziak – Stowarzyszenie w tej chwili odpowiada za organizację akcji społecznych na cmentarzu oraz Bartosz Niemiec, prezes Stowarzyszenia Wyznaczamy Nowe Kierunki i jednocześnie inicjator akcji „Ocalmy Stary Cmentarz”. Dokumentacją konserwatorską zajmuje się Adam Janczy.

[email protected], fot. Damian Radziak / Stowarzyszenie Wyznaczamy Nowe KierunkiDziękujemy za przesłanie błędu