Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 5 marca. Imieniny: Aurory, Fryderyka, Oliwii
25/10/2016 - 11:05

Na poprawinach zagrała im Ciupaga

Zakończył się II Kongres Kultury Regionów „Współśnić dziedzictwo”, który odbywał się w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ, w Hotelu Perła Południa i w kilku miejscowościach Sądecczyzny (Łącko, Piwniczna-Zdrój, Podegrodzie, Stary Sącz - zajęcia warsztatowe).

Kongres trwał od 18 do 21 października. Na dobry początek w kościele z Łososiny Dolnej w Sądeckim Parku Etnograficznym odprawiona została msza, podczas której zaprezentowane zostały obrzędy ślubne Lachów Sądeckich i Górali Łąckich. Na dziedzińcu MCK SOKÓŁ „Na kozią nutę” zagrało kilkunastu dudziarzy. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. dr hab. Jerzy Vetulani.

Przez dwa dni odbyło się pięć debat, podczas których ok. 300 uczestników z całej Polski analizowało stan ochrony dziedzictwa kulturowego, zjawiska, które są z nim związane, inspiracje językowe, literackie i muzyczne, dokonujące się przeobrażenia. Podsumowanie obrad odbyło się w ryterskiej Perle Południa. Opiekunowie naukowi poszczególnych paneli z pomocą nagrań filmowych podzielili się swoimi refleksjami, uwagami na temat dwóch już Kongresów Kultury Regionów, mając nadzieję, że będzie ich kontynuacja.

Prosił o to także prof. dr hab. Józef Kąś, znakomity dialektolog, góral z pochodzenia, więc uczynił to gwarą. Wsparł go Józef Broda, słowem i śpiewem (tekstem Stanisława Wyspiańskiego). Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda zapewnił, że będzie czynił wszystko, żeby trzecie spotkanie, poszerzone o zagranicznych gości, odbyło się w roku 2017. Uczestnicy spotkania na koniec podziękowali dyrektorowi Antoniemu Malczakowi i Małgorzacie Kalarus oraz całej załodze MCK SOKÓŁ za wzorową organizację KKR i odśpiewali "Sto lat".

Ostatnim kongresowym akcentem były „Poprawiny”, grała kapela góralska Ciupaga, tańczono, śpiewano i czytano gwarowe teksty literackie. W piątek przed południem uczestnicy konferencji rozjechali się do domów.

MCK SOKÓŁ, Fot. Piotr Droździk

Kongres Kultury Regionów, fot. Piotr Droździk


Dziękujemy za przesłanie błędu