Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 12 sierpnia. Imieniny: Hilarii, Juliana, Lecha
03/01/2018 - 14:25

"Na Mystkowie grajo…" Film o folklorze pogranicza lachowsko-pogórzańskiego

Zespół Regionalny Mystkowianie serdecznie zaprasza na premierę filmu „Na Mystkowie grajo…”, która odbędzie się 5 stycznia w Małopolskim Centrum Słowa i Dźwięku w Niepołomicach o godzinie 19.

Film „Na Mystkowie grajo…” prezentuje historię życia na lachowskiej wsi. Ukazując „kamienie milowe” w życiu człowieka (młodość, dojrzałość, starość oraz śmierć) Zespół Regionalny Mystkowianie przedstawia najpiękniejsze obrzędy regionu Lachów Sądeckich. (m.in.: zmówiny, oczepiny, kolędowanie, Śmigurt).

Celem Mystkowian jest ukazanie piękna kultury ich małej Ojczyzny poprzez wielopokoleniowość członków Zespołu, co w znacznym stopniu przełożyło się na atrakcyjny charakter prezentacji rodzimego folkloru.

Tłem wszystkich wydarzeń jest krajobraz Beskidu Sądeckiego oraz Sądecki Park Etnograficzny. Film pozwala nie tylko na zaprezentowanie fragmentu bogatego dziedzictwa kulturowego Małopolski, ale przede wszystkim ułatwia powrót do własnych korzeni. Głównym sponsorem filmu jest Gmina Kamionka Wielka, a partnerem firma ETNOszafa. (opr tk)Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)