Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 21 lutego. Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta
12/02/2024 - 07:15

Na ferie zimowe najlepiej wybierać się z legitymacją szkolną w smartfonie

W końcu i uczniowie z Małopolski doczekali się ferii zimowych. Jedni wyjeżdżają, inni korzystają z lokalnych uroków i możliwości wypoczynku. W każdym z tych wariantów użyteczna będzie legitymacja szkolna – najlepiej w wersji cyfrowej. Jak ją uzyskać i jak z niej korzystać?

Podczas ferii zimowych mobilne legitymacje mogą przydać się częściej niż zwykle. Podróże pociągiem, wypożyczanie sprzętu zimowego, wizyty w muzeum czy kinie - wszędzie tam studenci i dzieci, które mają status ucznia - mogą dostać zniżki.

Legitymacja mobilna: co to jest

Legitymacje mobilne są częścią aplikacji mObywatel. By z nich skorzystać – potrzebny jest jedynie smartfon i profil zaufany.

W mObywatelu znajdziesz elektroniczną wersję tego dokumentu. Nie musisz już mieć przy sobie tradycyjnej legitymacji, by korzystać ze zniżek i ulg – teraz możesz mieć ją w telefonie. Dzięki niej potwierdzisz, że jesteś uczniem danej szkoły i skorzystasz z ulg oraz uprawnień wynikających ze statusu ucznia.

Pamiętaj jednak, że ten dokument możesz aktywować tylko wtedy, gdy Twoja szkoła nawiązała współpracę z Ministerstwem Cyfryzacji. Legitymację uruchomisz za pomocą kodu QR oraz kodu aktywacyjnego otrzymanego w sekretariacie szkoły.

Najpierw szkoła musi podjąć decyzję w sprawie cyfryzacji dokumentów

Dyrekcja szkoły może zgłosić Twoją placówkę do programu, wypełniając wniosek.

Przy okazji warto dodać, że elektroniczną wersję legitymacji studenckiej również możesz mieć w swoim telefonie! Gdy pokażesz dokument na ekranie smartfona, potwierdzisz, że studiujesz, dzięki czemu skorzystasz z ulg oraz uprawnień.
Pamiętaj, że ten dokument możesz aktywować tylko wtedy, gdy Twoja uczelnia nawiązała współpracę z Ministerstwem Cyfryzacji.

Osoby upoważnione mogą zgłosić placówkę do programu poprzez wypełnienie wniosku.

Poza uprawniającymi do zniżek legitymacjami – szkolną i studencką – w mObywatelu znajdzie się również coś dla starszych – legitymacja emeryta-rencisty. Dzięki elektronicznej wersji legitymacji, emeryci i renciści jeszcze wygodniej skorzystają z przysługujących im zniżek i uprawnień, na przykład na bilety komunikacji miejskiej, mogą także uzyskać zniżki w ośrodkach uzdrowiskowych i placówkach kultury.

mObywatel jest dla wszystkich

Z mObywatelem załatwisz szybko, łatwo i bezpiecznie sprawy urzędowe i formalności z dowolnego miejsca, bez wychodzenia z domu. Aplikacja stale się rozwija. Wkrótce pojawią się w niej kolejne dokumenty i usługi.

Pobierzcie ją już dziś!

Jeśli używasz urządzenia z systemem Android – pobierz w Google Play.

Jeśli używasz urządzenia z systemem iOS – pobierz w App Store.

Więcej informacji na info.mobywatel.gov.pl/ - kliknij w aktywny link.    

 ([email protected]) fot. Surprising_SnapShots/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu