Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 29 listopada. Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina
27/10/2021 - 08:00

Mystkowianie z nagrodami w Rzeszowie, Zielonej Górze i na Ukrainie

W ostatnim czasie Zespół z Mystkowa sięgnął po kolejne cenne trofea: I miejsce na 37. Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie, II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru „Oblicza Tradycji” w Zielonej Górze oraz Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu „Samocvity” na Ukrainie. Dodatkowo kierownik Zespołu – Benedykt Poręba otrzymał Srebrną Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski.

Po intensywnym lecie w wykonaniu Mystkowian (podróż do Rosji na największą imprezę folklorystyczną na świecie VI CIOFF World Folkloriada, występach na scenie Tygodnia Kultury Beskidzkiej oraz wizycie w Rumunii) przyszedł czas na występy jesienne.

Zespół Regionalny Mystkowianie wziął udział w 3 wydarzeniach, które przyniosły wspaniałe sukcesy. Po raz drugi w historii Zespół otrzymał II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru „Oblicza Tradycji”, który odbywał się od 16 do 19 września w Zielonej Górze.

Następnie próby zostały poświęcone na przygotowanie programu na 37. Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego, który odbył się od 15 do 17 października w Rzeszowie i Trzcianie. Spośród 21 grup tanecznych, jury pod przewodnictwem dr hab. Stanisławy Trebuni- Staszel nagrodziło Zespół z Mystkowa 1 miejscem, a para taneczna Marzena i Jacek Głowaccy w kategorii par tanecznych otrzymała wyróżnienie. Dodatkowo 15 października w Sali Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, Zespół zaprezentował tańce Lachów Sądeckich dla uczestników Seminarium Warsztatowego.

Koniec października to kolejny sukces Mystkowian. Zespół otrzymał Grand Prix podczas internetowej edycji Międzynarodowego Festiwalu „Samocvity” na Ukrainie. Dodatkowo muzyka Mystkowian w kategorii kapel otrzymała I miejsce, a Dominika Szołdrowska została doceniona drugą nagrodą w kategorii śpiewaków.

Podczas wszystkich wydarzeń Zespół prezentował program oparty na realizowanych cały czas przez choreografa Patryka Rutkowskiego badaniach terenowych i ukazywał bogactwo folkloru Lachów Sądeckich z pogranicza lachowsko – pogórzańskiego.

Warto również dodać, że podczas Kongresu Kultury Regionów, Benedykt Poręba otrzymał Srebrną Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski.

Najbliższe miesiące upłyną nad przygotowaniem specjalnego programu na wyjątkowy wyjazd – tym razem do Meksyku! Od 1 do 8 maja Mystkowianie zaprezentują się na Festival Vallarta Azteca del Folclor Internacional w Puerta Vallarta nad Oceanem Spokojnym.

Za choreografię i konsultację etnograficzną odpowiada Patryk Rutkowski, za muzykę Remigiusz Szczecina. Wszystkich chcących dołączyć do Mystkowian zapraszamy w każdy piątek o godz. 20 do budynku Szkoły Podstawowej w Mystkowie. (ZR Mystkowianie)

Mystkowianie z nagrodami w Rzeszowie, Zielonej Górze i na Ukrainie
Zobaczcie jak Zespół Regionalny Mystkowianie prezentował się na scenie.

Artykuł sponsorowanyDziękujemy za przesłanie błędu