Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 18 lutego. Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany
07/08/2019 - 14:00

Mystkowianie wytańczyli i wyśpiewali prestiżową nagrodę!

Zespół Mystkowianie zmierzył się z blisko trzydziestoma zespołami folklorystycznymi, które walczyły o laury 56 Tygodnia Kultury Beskidzkiej. W ramach tej imprezy obchodzona była 50 edycja Festiwalu Folkloru Górali Polskich oraz 30 Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. Nasi artyści wytańczyli i wyśpiewali prestiżową nagrodę. Zdobyli Srebrne Żywieckie Serce i tytuł Laureata.

W tegorocznej edycji Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu wzięła udział rekordowa ilość zespołów, bo aż 27 grup. Ośmioosobowe jury Festiwalu pod przewodnictwem etnograf Małgorzaty Kiereś postanowiło przyznać jedną z głównych nagród – Srebrne Żywieckie Serce - Zespołowi Regionalnemu Mystkowianie, który zaprezentował widowisko „Zabawa w karczmie”.

Publiczność mogła podziwiać noszony przez najbogatszych mieszkańców wsi strój z centralnej części regionu Lachów Sądeckich, także  strój pogórzański z sąsiednich wsi oraz noszony w Mystkowie strój wykształcony na styku dwóch kultur. Stroje zrekonsrtuowane na potrzeby  programu pokazują dynamikę ówczesnej mody i trendów. Warte uwagi były również zrekonstruowane tańce, takie jak polka sumionka, mazurka, warszawianka oraz tańce zabawowe w postaci: Żyda czy Polki z liściem.

Ta ostatnia stanowiąca relikt, odtworzona została w ubiegłym roku na podstawie badań terenowych. W zabawie wykorzystuje się liść, który należy  umieścić miedzy dłońmi tancerzy. Przy zwiększającym się tempie muzyki, trudno go utrzymać. Tym którym się nie uda muszą opuścić zabawę.

Dodatkowo Mystkowianie jako jeden z trzech polskich zespołów zostali w tym roku nominowani przez CIOFF (Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej) do udziału w Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych w Wiśle. Już sam udział w tym jednym z największych w Europie festiwali był gigantycznym osiągnięciem Zespołu.

Mystkowianie prezentowali się obok 14 zespołów z całego świata (m. in. z Kanady, Chile, Ukrainy, Gruzji, Rumunii, Macedonii Północnej, Chorwacji, Węgier). Międzynarodowa Rada Artystyczne postanowiła przyznać grupie z Mystkowa tytuł Laureata (Nagrodę Regulaminową) za udane przedstawienie realiów życia pogranicza lachowsko – pogórzańskiego.

Zespół prezentował się również na innych estradach Tygodnia Kultury Beskidzkiej: Maków Podhalański, Szczyrk oraz Ujsoły. Niewątpliwie do annałów historii Zespołu przejdą wielokrotne bisy w Amfiteatrze w Wiśle oraz wspaniała atmosfera wszystkich koncertów podczas całego Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

Kierownikiem Zespołu jest Benedykt Poręba, a kierownikiem artystycznym i choreografem Patryk Rutkowski. (Jm) fot. Waldemar KompałaDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020