Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Martyny, Waleriana
26/07/2022 - 11:05

Mystkowianie podbijają świat. Nasz folklor robi furorę

Zespół Regionalny Mystkowianie po raz kolejny udowadnia, że jeśli chodzi o folklor naszego regionu, to Sądecczyzna nie ma żadnego powodu do kompleksów. Obroniliśmy się w egzotycznym Meksyku, podbiliśmy Myślenice i chorwacki Zagrzeb a teraz Mystkowian czeka wyjazd do Włoch, Słowacji, na otwarcie Oktoberfestu w Monachium oraz Marrakesz w Maroko.

Mystkowianie podbijają świat. Nasz folklor robi furorę na całym świecie

Zobacz też: Nasz Wojtuś z Rytra udowadnia, że czasem warto iść na całość [WIDEO]

Na 8. Międzynarodowych Małopolskich Spotkaniach z Folklorem w Myślenicach Mystkowianie zaprezentowali się w 80-minutowym koncercie, podczas którego zaprezentowali zróżnicowanie kulturowe Sądecczyzny. Konkurencja była ogromna, bo w imprezie wzięło udział blisko 250 artystów z 10 zespołów z 8 państw świata w zaledwie kilka chwil podbiło serca małopolskiej publiczności.

- Małopolskie Spotkania z Folklorem po raz kolejny zbliżyły do siebie nie tylko różne kultury, ale przede wszystkim ludzi, którzy stali się twórcami żywej tradycji zarówno w jej oryginalnym wymiarze, jak również w formule współczesnej – podkreślają członkowie zespołu z gminy Kamionka Wielka.

Jak podkreśla organizator wydarzenia, Piotr Szewczyk: Najważniejsze to różnić się pięknie, a w różnicach dostrzegać wspólne przestrzenie do dzielenia się kulturą bez względu na okoliczności. Poznawanie i doświadczanie sprawiają, że otwiera się nie tylko nasz umysł, ale i serce. I takie właśnie były te folklorystyczne spotkania – pełne radości i dobrych emocji, wzajemnego przenikania się i budowania wspólnoty. - Uniwersalny język muzyki i tańca jest przestrzenią do budowania lepszej rzeczywistości opartej o podstawowe wartości, jakimi są równość, wolność i tolerancja. To, co dotychczas budziło lęk i niepewność, oswojone, pozwoliło uczestnikom festiwalu zdobyć nową, wielowymiarową perspektywę różnych kultur.

Zobacz też: Ale Eryk ma wielkiego… Nocne obrazki z Parku Strzeleckiego [ZDJĘCIA]

- Z kolei w dniach 18 – 23 lipca nasz zespół uczestniczył w 56. Međunarodna smotra folklora w Zagrzebiu – stolicy Chorwacji. Zostaliśmy uhonorowani Certyfikatem Rady Artystycznej Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego – chwalą się z satysfakcją Mystkowianie.

- To był piękny, a zarazem bardzo intensywny czas – próby, koncerty średnio dwa razy w ciągu dnia na różnych scenach zarówno w samym Zagrzebiu jak i w Sveta Nedelja. Niesamowity klimat festiwalu tworzyli wspaniali ludzie z całego świata m.in. z Algierii, Stanów Zjednoczonych, Portugalii, Czech, Niemiec, Austrii, Włoch, Słowenii, a także wiele zespołów z samej Chorwacji. Mimo obowiązków, był również czas na odpoczynek. Korzystając z przepięknej słonecznej pogody, spędzaliśmy czas nad jeziorem Jarun w Zagrzebiu – relacjonują imprezę.

Mystkowscy tancerze zachwycali lokalną publiczność nie tylko różnorodnością i barwami strojów ludowych - prezentowali tańce Lachów Sądeckich, ale również pięknym śpiewem oraz dynamicznym tańcem. Ważnym punktem chorwackiej przygody był udział w nagrywanym przez państwową telewizję HTV koncercie finałowym, kończącym festiwal, który był poprzedzony kilkoma próbami i konsultacjami z dyrektorem artystycznym tego wydarzenia. (oprac.: [email protected] Fot.: archiwum zespołu Okiem Fotoreportera/Kamil Wiatr)Dziękujemy za przesłanie błędu