Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
20/11/2018 - 10:15

Mystkowianie dostaną prawie 100 tysięcy złotych. Na co je wydadzą?

Prawie sto tysięcy z budżetu obywatelskiego Małopolski udało się pozyskać zespołowi regionalnemu „Mystkowianie” z Kamionki Wielkiej. Na co te pieniądze zostaną przeznaczone?

Zadanie „Na mystkowską modłę” to jeden z pięciu projektów z subregionu sądeckiego, które zostały wybrane przez mieszkańców do realizacji w ramach 3. edycji Budżetu Obywatelskiego  Małopolski. Projekt otrzymał aż 3 658 głosów.

Dzięki pozyskanym funduszom zespół będzie mógł kupić niezbędne instrumenty muzyczne oraz stroje ludowe. Dodatkowo – w ramach tych samych środków -  zorganizowane zostaną warsztaty taneczne, w czasie których instruktorzy propagować będą taniec ludowy i tradycyjny śpiew.

Zobacz też: Plebiscyt SKT Sądeczanina rozstrzygnięty, padło blisko 50 tys. głosów ważnych. Mystkowianie zgarnęli wszystko!

Dodatkowo wydany zostanie album o Lachach Sądeckich z wschodniej części regionu oraz Zespole Regionalnym Mystkowianie.

Kierownictwo zespołu nigdy nie ukrywało, że na stroje nigdy nie jest za dużo. Członkowie cały czas musieli dokładać się na nie z własnych pieniędzy. Dzięki skutecznej kampanii i świetnym notowaniom w głosowaniu sytuacja zmieni się zdecydowanie na lepsze.

Zespół Regionalny Mystkowianie liczy sobie obecnie około 35 członków a powstał w 2014 roku pod patronatem Stowarzyszenia Mystkowianie oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Kamionce Wielkiej. Swoją siedzibę ma w Domu Ludowym w Mystkowie.

Prezentuje autentyczny taniec, śpiew i muzykę folkloru Ziemi Sądeckiej (Lachów Sądeckich) z pogranicza lachowsko - pogórzańskiego, zarówno w formie tanecznej, jak i obrzędowo-zwyczajowej.

W tańcach „Mystkowian” dominują melodie i tańce grupowe oparte na rytmie walca o charakterze lirycznym, a także żywe tańce z podkładem muzycznym kontrabasu, klarnetu i trąbki jak cięta polka, polka z nogi, walc szybki, mystkowianka oraz suwana. Zespół występuje w tradycyjnych strojach lachowskich (ze wsi Mystków). Większość utworów prezentowanych przez Zespół jest unikatowych, odnalezionych podczas badań terenowych lub przekazanych przez najstarszych członków Zespołu.

Zespół Regionalny Mystkowianie wygrał Nagrodę Społeczno- Kulturalnego Towarzystwa "Sądeczanin", zdobył regulaminowe wyróżnienie na 46, 47, 48 Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, I miejsca na Międzykulturowym Festiwalu Folklorystycznym "Zagłębie i Sąsiedzi' w Dąbrowie Górniczej, II miejsce na Grand Prix der Folklore w Ribnitz Damgarten (Niemcy), III miejsce na VII Małopolskim Konkursie Obrzędów i Zwyczajów Ludowych POGÓRZAŃSKIE GODY 2015 w Łużnej oraz pobił Rekord Guinnessa w ilości par tańczących poloneza w Wieliczce. Stale też występuje na scenach całej Europy.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info







Dziękujemy za przesłanie błędu