Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
25/07/2018 - 12:15

Muzyka Zaklęta w Drewnie: Widymo i "Echo Gór Słonnych" w kościele w Sękowej

Muzyka ludzi z Gór Słonnych na głosy i historie o tym, co było i co się staje. Taka muzyka, żeby usłyszeć i opowiedzieć, a tam, gdzie tajemnica, urwać w pół dźwięku... Świat zaklinamy wielogłosem osobowości, kultur i obrządków. Widymo, bo wiedamy, wiemy, że sztuka rodzi się w spotkaniu. W cyklu Muzyka Zaklęta w Drewnie Widymo wystąpi 29 lipca w Sękowej.

Małopolska to region o wyjątkowym potencjale turystycznym, ze względu na różnorodność, atrakcji kulturowych, historycznych, jak również przyrodniczych. Stolica Województwa Małopolskiego - Kraków, jest najliczniej odwiedzanym przez turystów polskim miastem, które oferuje wiele ciekawych miejsc, budowli i światowej klasy zabytków.

Urokliwe miasta, wsie i miasteczka. Zamki, dwory, sanktuaria i skanseny. Dwie unikatowe kopalnie soli i dziewięć uzdrowisk. Sześć parków narodowych, z Tatrzańskim na czele, dwanaście parków krajobrazowych i aż osiemdziesiąt pięć rezerwatów przyrody. Potencjał turystyczny Małopolski można rozpatrywać w skali nie tylko ogólnopolskiej, ale również europejskiej.

Małopolska należy do województw posiadających największy potencjał do rozwoju turystyki. Atrakcje turystyczne zlokalizowane w regionie stanowią jedną z najciekawszych destynacji w Polsce, nie tylko dla turysty z Polski, ale także z zagranicy. Województwo Małopolskie to również wiele ciekawych wydarzeń o charakterze kulturalnym, które przyciągaj rzesze turystów z kraju oraz z zagranicy.

Rok 2018 obfituje w jubileusz 15-lecia wpisania kościołów na listę UNESCO oraz 5-lecie wpisania cerkwi na Listę UNESCO. Z tego też tytułu Małopolska Organizacja Turystyczna w ramach powierzonego zadania przez Województwo Małopolskie pn. „Utrzymanie Trwałości i Rozwój Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej „MSIT” włączyła się w promocję i upamiętnienie tego jakże ważnego jubileuszu poprzez promocje koncertów z cyklu Muzyka Zaklęta w Drewnie.

Widymo znaczy (ze staro-cerkiewno-słowiańskiego) - wiemy, znamy. Widymo to dwanaście kobiet obdarzonych głosami o różnorodnych barwach. Swym polifonicznym śpiewem wprowadzają słuchaczy w wielokulturową przestrzeń Karpat. Zespół powstał w 2000 roku w Sanoku, narodził się z fascynacji odnalezionymi i odśpiewywanymi na nowo pieśniami Karpat.

Zespół jest zapraszany na międzynarodowe festiwale muzyki folkowej i etnicznej oraz na kameralne śpiewy w muzeach, galeriach i klubach. Występował m. in. w Polsce podczas festiwali: „Kultura Rytmu” w Bielsku-Białej, „Jeden Bóg – wiele kultur” w Sanoku, na „Watrze Łemkowskiej” w Zdyni, podczas „Nocy Bieszczadzkich” w Szczecinie, „Muzyki w Muzeum” w Warszawie, na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich (Terespol-Warszawa), jak również na ukraińskiej „EtnoEwolucji” w Kosmaczu, „Slovakiatour” w Bratysławie czy w klubie „Dzyga” we Lwowie. Widymo śpiewało dla Radiowej Trójki w Mucznem oraz Radia Rzeszów.

W 2005 roku na „Scenie Otwartej” podczas XV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” w Lublinie zespół otrzymał III nagrodę. Gościnnie wystąpił także na płycie „Motion Rootz Exmerimental 2006” grupy Village Kollektiv. W 2008 roku Widymo współpracowało z grupą Blackhole Factory podczas realizacji polsko-niemieckiego projektu „Sanok Songlines”.

W 2011 podczas XIV Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w Warszawie Widymo zostało wyróżnione przez jury oraz otrzymało Nagrodę Publiczności „Burzę Braw”. Wraz z Denisem Kolokolem, kompozytorem muzyki elektronicznej z Zaporoża oraz Alexandrem Chikmakovem, gitarzystą z Ałma Aty, zespół w 2011 roku stworzył Projekt Elektro-Widymo, który został zaprezentowany m. in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, w sanockiej galerii „Bazar Sztuki” podczas międzynarodowego Festiwalu Huculskiego „Słowiańska Atlantyda”  i na festiwalu Łemkowska WATRA .

We wrześniu 2012 roku Widymo na zaproszenie "Alba Kultr" odbyło trasę koncertową po Nadrenii Północnej-Westfalii w ramach sieci muzyki globalnej "Klangkosmos". Jeden z koncertów był retransmitowany przez WDR3.

Zespół angażuje się w inicjatywy artystyczne mające na celu ochronę dziedzictwa kulturowego. Stale współpracuje z Uniwersytetem Ludowym Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. w 2014 roku - turne koncertowe w Hamburgu i okolicach. Koncertujemy głównie w Polsce.

Nagrania: 2004 (Naszy dwory - Wysokie góry) 2013 - (Chmielenie). Obecnie pracujemy nad następną płytą (Kolędy).

 Marianna Jara, kierowniczka zespołu

Data: 29.07.2018
Godzina: 17:00
Miejsce: Kościół pw. św. św. Apostołów Filipa i Jakuba w Sękowej
Adres: Sękowa 13, 38-307 Sękowa
Wstęp wolny

Działania promocyjne w ramach koncertów z cyklu Muzyka Zaklęta w Drewnie  prowadzone są w ramach kampanii promocyjnej MSIT na rok 2018 i są uzupełnieniem innych działań zmierzających do popularyzacji atrakcji turystycznych Województwa Małopolskiego. Więcej informacji o atrakcjach turystycznych, ważnych wydarzeniach można uzyskać na stronie www.visitmalopolska.pl lub w punktach informacji turystycznych w Małopolsce. Adresy jednostek Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej na następnej stronie:







Dziękujemy za przesłanie błędu