Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 18 stycznia. Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
12/11/2020 - 18:45

Muzeum okręgowe zbiera pamiątki związane z historią podhalańczyków

3 Batalion Strzelców Podhalańskich, który już niebawem powstanie w Wojnarowej pod Nowym Sączem, będzie czwartym batalionem piechoty 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu przygotowuje wystawę poświęconą historii jednostki. Udało się zebrać wiele cennych pamiątek.

Akcja "Zbieramy pamiątki związane z historią 1 Pułku Strzelców Podhalańskich” została zapoczątkowana w ubiegłym roku, w związku z wystawą przygotowywaną przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu we współpracy z Karpackim Oddziałem Straży Granicznej.

- Celem akcji było pozyskanie od ofiarodawców pamiątek związanych z historią 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, takich jak: fotografie, druki ulotne i okolicznościowe, odznaczenia, odznaki, mundury lub ich elementy, broń, dokumenty, zapisy relacji i wspomnień, korespondencja, albumy rodzinne itp. Pozyskane obiekty i archiwalia miały wzbogacić posiadaną przez muzeum kolekcję i posłużyć do prac badawczych - wyjaśnia Bartłomiej Czech, historyk z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. 

Zobacz także: Trwa szkolenie podhalańczyków. Kiedy pojawią się w Wojnarowej?

- Dzięki Państwa życzliwości udało się nam pozyskać ponad 200 fotografii przedstawiających żołnierzy 1 PSP, aspekty ich życia codziennego w pułku, uroczystości w których brali udział,
a także dalsze ich losy po 1939 r. Wśród ponad 100 archiwaliów są m.in. dyplomy stwierdzające fakt nadania odznaczenia, karty uposażenia i przebiegu służby wojskowej - dodaje. 

Czytaj też: 30 tysięcy podpisów za powrotem podhalańczyków na Sądecczyznę trafiło do premiera

Przypomnijmy, że jednostka wojskowa, odwołująca się do tradycji 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, wróci na Sądecczyznę dzięki wspartej podpisami kilkudziesięciu tysięcy Sądeczan i sądeckich samorządowców inicjatywie SKT "Sądeczanin". Pomysłodawcą całej akcji był Zygmunt Berdychowski. Batalion Strzelców Podhalańskich rozwinięty zostanie w latach 2021-2028. W oddalonej o kilkanaście kilometrów od Nowego Sącza Wojnarowej pojawią się między innymi budynki koszarowe i sztabowe, budynek warsztatowy, stacja paliw, stołówka, hala sportowa, magazyny wielobranżowe oraz infrastruktura towarzysząca. (k.kos@sadeczanin.info, fot. archwium)Dziękujemy za przesłanie błędu