Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
09/02/2021 - 08:30

Muzeum Nikifora w Krynicy zaprasza na „Łemkowską bajkę" trzech sióstr Kocur

W Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju od 1 lutego prezentowana jest czasowa wystawa „Łemkowska bajka”, grafika artystek łemkowskich sióstr Lidii, Ireny i Anny Kocur, pochodzących z Gorlic.

"Łemkowska bajka" to wystawa grafiki Anny, Lidii i Ireny Kocur. Ekspozycja pokazuje też linoryty, które wykonał ich ojciec, Michał Kocur (1946-2015), uzdolniony plastycznie i duży autorytet dla córek.

Główną dziedziną uprawianej przez siostry twórczości jest grafika warsztatowa. Artystki wykorzystują różne techniki graficzne, lecz najchętniej tworzą prace w technice monotypii. W ten sposób wykonana została większość obrazów prezentowanych na wystawie. Stosują także szablon i suchą igłę oraz techniki mieszane.

Źródłem inspiracji dla sztuki sióstr Kocur jest Łemkowszczyzna, jako kraina wywołująca nostalgię, jednak bez rozpamiętywania dramatycznej historii.

-Tytuł wystawy „Łemkowska bajka” sugeruje istnienie, obok świata realnego, świata nierzeczywistego, do którego można wstąpić będąc „wtajemniczonym” w łemkowskość, „zaklętą” w ikonie, w mistyce chrześcijaństwa wschodniego, w architektonicznej doskonałości cerkwi,  pejzażu Łemkowszczyzny starych kapliczek i przydrożnych figur świętych patronów-kamiennych świadków historii tej ziemi.-wyjaśnia Zbigniew Wolanin, kurator wystawy

W grafice znajdują się motywy roślinne, artystki posiadają bowiem wiedzę na temat świata roślin, ich właściwości leczniczych i przypisywanych im mocy magicznych. Starają się systematycznie ją zgłębiać poprzez kontakty z ludowymi znawcami ziołolecznictwa.

Wystawa „Łemkowska bajka” będzie czynna do 31 marca. Patronat medialny "Sądeczanin". 

Ekspozycję można  zwiedzać indywidualne lub w grupie, w przestrzeni wystawienniczej może przebywać jednocześnie nie więcej niż 10 osób. Nie ma możliwości korzystania z wyświetlaczy dotykowych. Konieczne jest zakrywanie ust i nosa oraz utrzymywania dystansu od innych osób. (MK) fot. aut, Muzeum Okręgowe                                                    







Dziękujemy za przesłanie błędu