Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
02/12/2021 - 23:45

Muzeum Nikifora: artyści poszukali klucza do tekstu „Pieśń nad Pieśniami"

Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju od niedzieli (28 listopada) prezentuje wystawę ikon "Pieśń nad Pieśniami", będących owocem tegorocznych XIII Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów Nowica-Krzyworównia.

Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy od 2009 roku organizuje plenery dla malarzy zrzeszonych wokół współczesnych ośrodków ikonopisania, które znajdują się w Polsce, na Ukrainie, Białorusi oraz Słowacji. Owoce tych warsztatów prezentowane są z Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju.

Uczestnicy plenerów są artystami reprezentującymi tradycje prawosławne i katolickie. Przyświeca im jeden cel, a mianowicie odnowa ikony jako obrazu liturgicznego, stanowiącego ważny element wspólnej tradycji Kościoła.

W tym roku u podnóża Czarnohory przez dwa tygodnie września artyści z Polski i Ukrainy poszukali klucza do tekstu „Pieśń nad Pieśniami”, która najczęściej przywoływana jest w kontekście zaślubin.

W Krzyworówni powstały ikony interpretujące tekst wprost, jako opowieść o tęsknocie, pragnieniu zjednoczenia, ale również, zgodnie z chrześcijańską tradycją, odwołujące się do interpretacji maryjnej i chrystologicznej.

Wśród prac są i takie, których twórcy zrezygnowali z ilustracji tekstu, podejmując temat miłości w nieoczywisty sposób. 

Wystawa ikon w Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju czynna będzie do 17 stycznia 2022 r.

Współorganizatorami warsztatów są: Bractwo Młodzieży Greckokatolickiej Sarepta, Katedra Sztuki Sakralnej lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych, Studium Chrześcijańskiego Wschodu, oraz malarze związani z mińską pracownią IKONIQUE. Patronat medialny nad ekspozycją objął portal Sądeczanin. info (MK) fot. aut. Dziękujemy za przesłanie błędu