Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
22/08/2014 - 12:54

Muszyna: Odsłonięcie ławeczki Jerzego Harasymowicza

Wczoraj w Muszynie odbyło się uroczyste odsłonięcie ławeczki Jerzego Harasymowicza. Wydarzeniu towarzyszyło spotkanie z wdową po poecie i wieczór wspomnień. Sporo osób fotografowało się na ławeczce, potwierdzając tym samym, że miastu nad Popradem przybyła kolejna atrakcja turystyczna.
Na muszyński rynek przybyła spora grupa mieszkańców, turystów i gości. Wstęgę przecięli : Maria Harasymowicz, wdowa po poecie i doktor Jan Golba, włodarz miasta.

Przemawiali: prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny Ryszard Kruk, inicjator całego przedsięwzięcia, podkreślił, że to inicjatywa w całości muszyńska - pomysł, projekt, wykonanie, pomoc burmistrza, pracowników promocji Urzędu Miasta i Gminy Muszyna.
Bożena Mściwujewska- Kruk - redaktor naczelna Almanachu Muszyny, mówiła między innymi. o związkach Harasymowicza z Muszyną i artykułach o nim publikowanych w Almanachu Muszyny. Czytano wiersze poety. Przewodniczący Rady Miasta Jerzy Majka w wystąpił w historycznym stroju harnika.

Po części oficjalnej wszyscy przeszli do książnicy, gdzie gości powitała Sylwia Rypel, dyrektor BiPMiGU Muszyna. Impreza rozpoczęła się przeczytaniem przez nią wiersza Jerzego Harasymowicza. Spotkanie z panią Marią Harasymowicz współprowadził profesor Uniwersytetu Pedagogicznego Bolesław Faron. Maria Harasymowicz opowiedziała o latach spędzonych z Harasymowiczem, wspólnych wyprawach w Beskidy i do Muszyny. Ich krakowskim życiu, wyjazdach w Bieszczady i spełnieniu Jego ostatniej woli - rozsypaniu prochów w Bieszczadach . Czytała też wiersze męża, głównie krakowskie, które ukazały humorystyczna stronę twórczości poety.

Na zakończenie spotkania zaprezentowała wydany w tym roku tomik poezji Harasymowicza "Wszystkie wiersze są w bukach" wydawnictwa Ruthenus. Była możliwość jego zakupu i otrzymania dedykacji.
Na spotkaniu był także obecny poeta Andrzej Warzecha. Wspominał spotkania z Harasymowiczem oraz opowiadał anegdoty z jego życia.

Profesor Bolesław Faron zaprezentował wydaną w tym roku przez Centralny Ośrodek Turystyki Górskie PTTK publikację "Jerzy Harasymowicz - poeta Krakowa, Bieszczadów i Sądecczyzny". Profesor jest redaktorem książki i autorem jednego z tekstów ("Mecenas i przyjaciel. Kazimierz Wyka o poezji Jerzego Harasymowicza"). Na spotkaniu była również obecna Barbara Bałuc, autorka jednego z tekstów pt "Drogami i bezdrożami państwa muszyńskiego z Jerzym Harasymowiczem" . Książka jest pokłosiem międzynarodowej konferencji poświęconej poecie, która miała miejsce w 2013 roku w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

..
Jerzy Harasymowicz wprowadził Muszynę do współczesnej literatury polskiej.

Zadebiutował w 1956 roku tomikiem poezji „Cuda”, w którym znalazło się kilka znaczących wierszy poświęconych Muszynie (Księżyc nad Muszyną, Wzruszenie na wczasach, Dzień osiemnastoletniego, Kołysanka, Jesienne zające).

Zafascynowanie Muszyną, Popradem, Łemkowszczyzną, cerkiewkami znalazło odzwierciedlenie w kolejnym tomiku wydanym w 1957 roku pt. : „Powrót do Kraju Łagodności.” Krajem Łagodności stała się dla Poety Muszyna właśnie.
Z poezji Jerzego Harasymowicza wywodzi się termin kraina łagodności, do którego w swoich piosenkach nawiązywał Wojciech Belon, a który bywał później utożsamiany z poezją śpiewaną.

Kolejne tomy poetyckie (Wieża melancholii, Mit o Świętym Jerzym, Ma się pod jesień, Podsumowanie jesieni, Budowanie lasu, Madonny polskie, Zielony majerz, Znaki nad domem, Zielnik, Wiersze beskidzkie - to kolejne wiersze z Muszyną w tle : Złockie niebo cerkiewne, Leluchów, Przed zabawą na muszyńskim rynku, Tu świat, Dom nad Popradem, Jesień nad Popradem, Z werandy, Poprad, Jesienna droga do Leluchowa 1960, Księżyc nad Muszyną, Madonna nad Popradem, Święto Wszystkich Świętych z Muszyny, Muszyna rankiem pod świętym Floryanem, Na cmentarz łemkowski, Złockie jesienne.

(RK)

(Rob)
Fot.RK


 






Dziękujemy za przesłanie błędu