Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 21 stycznia. Imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory
28/06/2020 - 09:35

Muszyna: dzieci z parafii pw. św. Józefa przyjęły sakrament Pierwszej Komunii

W tym roku, z powodu epidemii uroczystości komunijne odbywają się w czerwcu, tak jak w parafii pw. św. Józefa Oblubieńca w Muszynie. Chociaż w zmienionych warunkach, z zachowaniem środków ostrożności, Pierwsza Komunia stała się dla dzieci ważnym przeżyciem duchowym.

Pierwsza Komunia święta jest wielkim świętem chrześcijańskich rodzin. Zawsze tak było w naszej polskiej tradycji, która od tysiąca lat ukształtowała się na tej ziemi jako tradycja chrześcijańska. Rodzina zawsze była, i nadal pozostaje tym ludzkim środowiskiem, pierwszym i podstawowym, do którego Bóg przychodzi przez wielkie sakramenty naszej wiary, poczynając od chrztu świętego. Małżonkowie, którzy dają ludzkie życie swoim dzieciom tu, na ziemi, zapraszają do ich serc (...) Dawcę życia wiecznego.- powiedział 13 czerwca 1987 roku w Łodzi św. Jan Paweł II.

Każdego roku w maju tysiące dzieci w polskich parafiach przystępuje do Pierwszej Komunii. To jedno z najważniejszych przeżyć religijnych w życiu młodego chrześcijanina, do którego przygotowania rozpoczynają się na początku roku szkolnego.

Tradycyjnie maj jest miesiącem organizowania komunii świętych. Jednak w tym roku, z powodu ograniczeń związanych z epidemią COVID-19, uroczystości komunijne przeniesione zostały na czerwiec.

Tak, jak w parafii pw. św. Józefa Oblubieńca w Muszynie, w której dzieci przystąpiły do tego sakramentu w sobotę, 27 czerwca. Chociaż w zmienionych warunkach, z zachowaniem środków ostrożności i w maseczkach, Pierwsza Komunia stała się dla nich bardzo ważną uroczystością i przeżyciem duchowym.

Świątynię, odświętnie przyozdobioną wypełniły ubrane jednakowo w śnieżnobiałe alby dzieci. Nie zabrakło też ich rodziców i chrzestnych. Pozostali goście modlili się na placu przykościelnym. 

Zgodnie z wytycznymi diecezji tarnowskiej, komunie mogą zostać przeniesione na okres wakacji, a nawet na wrzesień czy pażdziernik. Wszystko uzależnione jest od woli rodziców i w porozumieniu z proboszczem.

Dzieci, których rodzice nie zdecydują się wziąć udziału w uroczystościach w wyżej wymienionym okresie, mają prawo przystąpić do Pierwszej Komunii w ustalonym z proboszczem parafii późniejszym terminie. - czytamy w komunikacie diecezji tarnowskiej.  

(MK) fot. aut. Dziękujemy za przesłanie błędu