Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 1 października. Imieniny: Heloizy, Igora, Remigiusza
12/09/2020 - 16:15

Modlitwą w zarazę. Stawiają pod Nowym Sączem krzyż na morowe powietrze

Tak przed dwoma wiekami robili nasi dziadowie, kiedy dotykała ich zaraza, teraz do tej religijnej tradycji wraca Sądecczyzna. W Królowej Górnej koło Kamionki Wielkiej postawili współczesny krzyż epidemiczny. Poświęcą go we wsi już w niedzielę, czemu będzie towarzyszyć msza i procesja fatimska ze świecami.

W Królowej Górnej postawili współczesny krzyż epidemiczny. Zgodnie z tradycją ma chronić miejscową ludność przed zarazą.

Poświęcą go we wsi w niedzielę, 13 września,  czemu będzie towarzyszyć procesja fatimska ze świecami. Będzie jej przewodzić proboszcz miejscowej parafii ksiądz Krzysztof Pasyk. Podczas uroczystości poświęcenia krzyża homilię wygłosi ojciec jezuita Wiesław Pawłowski.  

Tradycja krzyży epidemicznych, dotarła do naszego kraju z zachodniej Europy, a dokładnie z Hiszpanii, gdzie zwane były  karawakami. W Polsce było ich najwięcej w osiemnastym i dziewiętnastym wieku.

- Wskrzeszamy zwyczaj naszych przodków, którzy w czasach  morowego powietrza stawiali Chrystusowy krzyż i modli się o ustanie epidemii – informuje parafia.

Krzyż karawaka nazywany też krzyżem morowym albo inaczej krzyżem świętego Zachariasza, jest związana z miejscowością Caravaca de la Cruz w Hiszpanii. Miasto zasłynęło z relikwii drzazgi z krzyża świętego, na którym umarł Jezus Chrystus. Przechowywane były w specjalnym relikwiarzu w kształcie krzyża dwuramiennego. 

Czytaj też Już w niedzielę wielki odpust Matki Bożej Bolesnej w Czarnym Potoku [PROGRAM]

Krzyż zasłynął jako cudowny, chroniący przed morowym powietrzem i wszelkiego rodzaju zarazami. Najbardziej słynne stało się wydarzenie na soborze trydenckim, gdzie podczas obrad pojawiła się zaraza. Wówczas biskupi hiszpańscy zdecydowali się, aby tym krzyżem wędrując przez Trydent wyprowadzić morowe powietrze. Po tym wydarzeniu krzyż zaczął pojawiać się w Polsce jako relikwiarz chroniący nas przed epidemią.

Czytaj też Pogoda na weekend. Rower, góry, grillowanie… Czy aura nam na to pozwoli?

Uroczystości w Królowej Górnej już w tę niedzielę 13 września. Początek o godzinie siedemnastej.([email protected])zdjęcie ilustracyjne: Święto Podwyższenia Krzyża Świętego w Muszynie)

.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe