Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 21 czerwca. Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
06/05/2021 - 09:50

Modlili się po góralsku. Do Kasiny wróciły zagórzańskie msze święte [ZDJĘCIA]

Po zimowej przerwie zagórzańskie nabożeństwa wróciły do zabytkowego kościółka pod wezwaniem Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej. To wieloletnia tradycja. Msze odprawiane są cyklicznie, w każdą pierwszą niedzielę miesiąca od maja do października. Parafianie do tego wieloletniego zwyczaju są bardzo przywiązani.

- Inauguracja letniego sezonu tych szczególnych nabożeństw miała uroczysty, kasiński charakter – mówi Magda Polańska z urzędu gminy w Mszanie Dolnej. - O muzyczną oprawę Eucharystii i piękną liturgię zadbała orkiestra dęta Echo Zagórzan,  w przygotowania zaangażowało się całe sołectwo.

Nie zabrakło również mocnej reprezentacji miejscowego zespołu regionalnego Kasinianie – Zagórzanie. Kapryśna pogoda nie przeszkodziła paradnie ubranym mieszkańcom Kasiny Wielkiej w udziale w  uroczystości, bo młodzi i starsi przedstawiciele lokalnej społeczności doceniają to, tak szczególne wydarzenie odbywa się właśnie u nich. Po mszy orkiestra zagrała dla nich krótki koncert plenerowym.

Czytaj też Kościół w Jazowsku skrywał tajemnicę, która przyniesie metamorfozę [ZDJĘCIA]

- Z wielkim zainteresowaniem oglądałem zagórzańskie stroje regionalne, szczególnie te, które dumnie noszą Kasinianie – Zagórzanie – podkreśla Grzegorz, uczestnik  nabożeństwa. - Jestem Zagórzaniniem, interesuję się kulturą regionu, a stroje tej grupy etnicznej to moje „oczko w głowie”. Dlatego bardzo się cieszę, że mogę napawać się ich widokiem podczas naszych mszy. Szczególnie pięknie wyglądają one na tle zabytkowych wnętrz świątyni.

Czytaj też Takiego Powroźnika nie znacie. Bajeczne miejsce na oddech od pandemii [ZDJĘCIA]  

Zagórzańskie Msze św. są odprawiane cyklicznie, w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godzinie czternastej  od maja do października w zabytkowym kościele w Kasinie Wielkiej, a od listopada do kwietnia w kościele parafialnym w Lubomierzu. (jagienka.michalik@sadeczanin.info) fot. Agnieszka Józefiak - Lewandowska

. Do Kasiny z wróciły zagórzańskie msze święte
Modlili się po naszemu


Dziękujemy za przesłanie błędu

„Mecenas Czytelnictwa”