Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 19 maja. Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra
29/05/2014 - 09:19

Mobilny Elektryk. Szkolenia z historii i astronomii

W ramach realizowanego przez Stowarzyszenie Sądecki Elektryk projektu „Mobilny Elektryk”, piętnastu nauczycieli z Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych w trzech grupach wzięło udział w pięciodniowych szkoleniach, które odbywały się w miejscowości Kolonickom Sedle na Słowacji. Cykl szkoleń rozpoczął się 30 marca 2014, a zakończył 23 maja 2014.
Uczestnicy zapoznali się z historią, wyposażeniem i działalnością edukacyjną miejscowego obserwatorium astronomicznego i planetarium oraz krokami podejmowanymi w celu popularyzacji astronomii w regionie (Astroturystyka). Częścią szkoleń były również wykłady z dziedziny astronomii w dziesięciu blokach tematycznych: wprowadzenie do astronomii, powstanie i ewolucja gwiazd, gwiazdy zmienne, planety pozasłoneczne-planety w pobliżu innych gwiazd, historia astronomii, astronomia na Słowacji, układ współrzędnych astronomicznych i orientacji na niebie, teleskopy i ich montaż, obserwatoria astronomiczne na Ziemi i w kosmosie oraz metody badań astronomicznych.

W ramach szkoleń odbyły się także dwie wizyty studyjne do miasta Humenne (zwiedzanie Muzeum Vihorlatske i Horlatska obserwatorium) i Snina (odwiedziny zaprzyjaźnionego z „Elektrykiem” gimnazjum), a także dwie obserwacje nieba nocą przez udostępnione teleskopy.

Na zakończenie szkoleń zostały przeprowadzone testy sprawdzające wiedzę z dziedziny astronomii, odbyła się dyskusja tematyczna, a dyrektor Astronomicznego Obserwatorium na Kolonickom Sedle Igor Kudzej wręczył uczestnikom certyfikaty potwierdzające ukończenie szkolenia w placówce.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na zasadach Programu „Uczenie się przez całe życie”,

Opr. (i)
Fot. arch.


Dziękujemy za przesłanie błędu