Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
07/09/2020 - 11:40

Mieszkańcy Łososiny tablicą upamiętnili pilotkę Janinę Lewandowską

Na placu przy kościele pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny na Juście, odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej porucznik-pilot Janinę Lewandowską – jedyną kobietę-żołnierza zamordowaną w Katyniu w 1940 roku. Dlaczego uhonorowano ją akurat w tym miejscu?

W sierpniu 1939 roku w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny na Juście odbyła się ceremonia zaślubin Janiny Lewandowskiej z pilotem-instruktorem Mieczysławem Lewandowskim. Życie porucznik było szczególnie związane z gminą Łososina Dolna, ponieważ w tej okolicy poznała swojego przyszłego męża i latała szybowcami.

Czytaj też: Podziemny Nowy Sącz. Czy pod naszym miastem są tunele?

Uroczystości rozpoczęła msza święta, odprawiona przez proboszcza parafii w Tęgoborzy. Tłumnie zebrani pod kościołem mieszkańcy uwiecznili pamięć po zmarłej Janinie Lewandowskiej. Podczas obchodów byli obecni związani z Sądecczyzną posłowie: Anna Paluch, Arkadiusz Mularczyk i Patryk Wicher, a także orkiestra dęta OSP Tęgoborze. Wieńce, kwiaty, okolicznościowe przemówienia oraz pokaz podniebnych umiejętności lotników z Aeroklubu Podhalańskiego dodały uroczystości podniosłego charakteru.

Więcej na temat niezwykłej historii Janiny Lewandowskiej można przeczytać na stronie urzędu gminy.

k.kos@sadeczanin.info, fot. UG Łososina Dolna

Mieszkańcy Łososiny upamiętnili jedyną kobietę-żołnierz zamordowaną w Katyniu
Fot. UG Łososina Dolna


Dziękujemy za przesłanie błędu