Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 8 sierpnia. Imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna
04/12/2019 - 13:20

Mianowali wicedyrektora sądeckiego „Sokoła”. To nie Jakubowskiej dali posadę

Po tym jak urząd marszałkowski odwołał w sierpniu dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” Antoniego Malczaka ruszyła konkursowa karuzela. Do wzięcia były dwie posady, ponieważ na emeryturę odeszła też zastępczymi Malczaka. Województwo w roli dyrektora placówki obsadziło Andrzeja Zarycha, byłego szefa wydziału promocji z sądeckiego starostwa. Rolę zastępcy – według nieoficjalnych doniesień – miała dostać zwolniona przez sądecki magistrat była szefowa Miejskiego Ośrodka Kultury Marta Jakubowska. Ostatecznie zapadła inna decyzja.

Długoletni dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” Antoni Malczak ze stanowiska został odwołany na początku sierpnia. Zaraz potem urząd marszałkowski, któremu podlega placówka, ogłosił konkurs na nowego szefa instytucji.

Czytaj też Głowa dyrektora sądeckiego „Sokoła” Antoniego Malczaka idzie pod PiS-wski topór

O stanowisko ubiegały się cztery osoby: Liliana Olech, dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej BWA Sokół, Maciej Kurp, były prezes miejskiej spółki Sądeckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, Marta Jakubowska, była dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu oraz Andrzej Zarych, który przez ostatnie lata piastował funkcję dyrektora wydziału promocji starostwa powiatowego,  wcześniej dziennikarz „Gazety Krakowskiej” i Radia Echo. To właśnie  na niego postawiła komisja konkursowa.

Dlaczego wygrał Andrzej Zarych?

- Członkowie komisji konkursowej brali pod uwagę kwalifikacje, dotychczasowy dorobek zawodowy, znajomość różnych dziedzin kultury, znajomość realiów finansowych i organizacyjnych oraz strategii marketingowej publicznej instytucji kultury – wyjaśniał Michał Drewnicki rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego, który podkreśla,  że analizowana była autorska koncepcja prowadzenia i rozwoju instytucji. - W głosowaniu większość członków komisji wskazała pana Andrzeja Zarycha.

Ctaj też Dlaczego to właśnie on? Jest już nowy dyrektor sądeckiego „Sokoła”

Wkrótce potem w miasto poszła wiadomość, że zastępcą  Zarycha ma być  Marta Jakubowska, która w ośrodku kultury straciła posadę po objęciu władzy w ratuszu przez ekipę nowego prezydenta Ludomira Handzla.

- O to, żeby była wicedyrektorem zabiegał sam Zarych – mówił w rozmowie z Sądeczaninem  jeden z lokalnych samorządowców.

Pytany o to nowy dyrektor „Sokoła” sprawy komentować nie chciał i powiedział, że decyzja należy do urzędu marszałkowskiego.

Ostatecznie  Jakubowska posady nie dostała. Placówka w oficjalnym komunikacie poinformowała, że zastępcą  Andrzeja Zarycha  został Piotr Gąsiennica, który jakiś czas temu szefował Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Szczawnicy i  Ośrodkowi Kultury w Ochotnicy Dolnej.

Kim jest Gąsienica? W przesłanym biogramie czytamy, że to leśnik, menedżer kultury, regionalista, rzeźbiarz, gawędziarz góralski i konferansjer. Jest autorem sztuk teatralnych, poezji i opowiadań gwarowych, także prezenterem diecezjalnej rozgłośni RDN. Pochodzi z Zakopanego, ale  obecnie mieszka w Łącku. Leśnik, Menedżer Kultury. Jest wiceprezesem Związku Podhalan w Polsce.

[email protected] fot. archiwum
 Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)