Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
04/05/2018 - 10:25

Maturzyści zakończyli egzamin z języka polskiego. Arkusze i odpowiedzi

Maturzyści rozpoczęli dzisiaj egzaminy maturalne. We wszystkich szkołach w całej Polsce punktualnie o godzinie 9 uczniowie otworzyli arkusze egzaminacyjne i zaczęli rozwiązywać zadania z języka polskiego na poziomie podstawowym. Na rozwiązanie zadań mieli 170 minut. Odwiedziliśmy II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu.

Maturzyści zakończyli już pisanie egzaminu z języka polskiego. Musieli zmierzyć się z "Lalką" Bolesława Prusa i napisać wypracowanie na temat: Czy tęsknota jest siłą budującą czy niszczącą ludzkie życie? Był też wiersz Ernesta Brylla "Bądźmy dla siebie bliscy bo nas rozdzielają", który maturzyści musieli zinterpretować. W pytaniach nie zabrakło również "Pana Tadeusza". Uczniowie musieli powiązać epilog z dzieła Adama Mickiewicza z fragmentem wiersza "Chleb" Tadeusza Różewicza.

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego
Zobacz też: ODPOWIEDZI (na arkuszu poziom podstawowy)

- W naszej szkole maturę z języka polskiego zdaje 335 uczniów, w tym jedna finalistka z języka polskiego, która jest zwolniona z egzaminu i trzech absolwentów, którzy chcą podwyższyć swój wynik – mówi Dorota Smaga, dyrektor szkoły.

Uczniowie z sądeckiej „Dwójki” nie boją się matury. Przez wszystkie lata nauczyciele intensywnie przygotowywali ich do egzaminów, dlatego teraz ze spokojem i bez stresu mogą je zdawać.

- Zawsze robimy w naszej szkole próbne matury, co najmniej dwie w każdym semestrze. W ubiegłym roku wszyscy nasi uczniowie zdali maturę. Mam nadzieję, że w tym roku będzie podobnie – dodaje

Zobacz też Matura 2018: Maturzyści martwią się, jak dojadą na egzaminy?

Uczniowie przed wejściem na salę dyskutowali o tym, co będzie na maturze. Jedni mówili, że „Dziady”, inni że „Wesele”.

- Spośród wszystkich egzaminów najbardziej boję się chemii. Na maturze z języka polskiego spodziewam się, że temat będzie związany z niepodległością, bo w tym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości – mówi  Marcin Moszczak, uczeń II LO.

- Według  mnie na maturze będą Dziady. Najbardziej boję się biologii, ale do matury podchodzę bez stresu – mówi z uśmiechem Zuzanna Olszowska.

Arkusz z języka polskiego poziom rozszerzony
Odpowiedzi z języka polskiego poziom rozszerzony

Za maturzystów mocno trzymają kciuki znajomi. W różny sposób ich dopingują. Na chodniku w pobliżu II LO członkowie stowarzyszenia "Młodzi Aktywni Sądeczanie" napisali krędą: "Trzymamy za was kciuki maturzyści (szczególnie za was Ola i Justyna)". My również trzymamy za was wszystkich kciuki. Dacie radę!

[email protected], fot. RG

Maturzyści rozpoczęli egzamin z języka polskiego. Czego boją się najbardziej?
Odwiedziliśmy II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)